80 ambasadorë pa plotësuar/ Biden, ka gati emrat, përplasje të forta me demokratët

147
Sigal

Joe Biden po i përmbahet traditës pasi ngadalë mbush vendet e lira në radhët e ambasadorëve në të gjithë botën, duke u përqendruar në përzierjen e zyrtarëve diplomatikë të karrierës së gjatë me figura me lidhje të forta me veten dhe partinë Demokratike.

Ndër zgjedhjet e pritshme të Biden është Caroline Kennedy, ish -ambasadore amerikane në Japoni, vajza e ish -presidentit dhe mik, aleat dhe donator i Biden, për të qenë ambasadore në Australi. Ai ka zgjedhur kryebashkiakun e Los Anxhelosit, Eric Garcetti, i cili ishte një person i shquar i Biden në fushatën presidenciale, të ishte ambasador në Indi, pavarësisht mungesës relative të përvojës në politikën e jashtme. Dhe presidenti gjithashtu pritet të emërojë ish -kryebashkiakun e Çikagos Rahm Emanuel si ambasador në Japoni.

Këto zgjedhje, të cilat pritet të paraqiten për konfirmim në javët e ardhshme, dhe shumë të tjera të nominuara deri më tani, gradualisht i kanë ngritur një pyetjeje të vazhdueshme që kishte mbështjellë presidencën e Biden: si do t’a arrinte plotësimin e vakuumit të gradave të ambasadorëve dhe do të realizonte zotimin e tij të ri –të angazhojë botën si president.

Zgjedhjet e Biden duket se përballen me presionin nga krahu progresiv i partisë së tij për t’u larguar nga tradita, në të cilën presidentët e rinj u japin role kryesore donatorëve të lartë dhe figurave të profilit të lartë me lidhje të forta me presidentin.

Senatorja nga Masaçusets Elizabeth Warren, ish -rivalja progresive e Biden për nominimin presidencial demokrat, është ndër ata që kanë argumentuar fuqishëm se diplomatët civilë të karrierës dhe ekspertët e çështjeve të jashtme duhet të marrin poste ambasadore, pavarësisht se sa të afërt janë me administratën në pushtet ose sa paratë që ata dhurojnë.

Emërimet e pritshme të Biden kanë lënë të zhgënjyer disa diplomatë të karrierës së gjatë.

“Zhgënjimi që kanë shumë prej tyre nuk është vetëm se po marrim shumë ambasadorë politikë dhe të emëruar politikë në departamentin e shtetit, por që Biden erdhi herët në presidencën e tij dhe foli dhe tha se “ne do të rrisim diplomatët e karrierës, ne do t’ju fuqizojmë”, dhe kjo e bën atë edhe më të pasinqertë dhe zhgënjyese”, tha Brett Plitt Bruen, një ish-funksionar i shërbimit diplomatik dhe drejtor i angazhimit global gjatë presidencës së Barak Obamës.

“Ndikimi i Amerikës në botë është në një nivel të ulët historik, kështu që nocioni që ne do të dërgojmë manjatë filmash dhe stilistë të modës dhe donatorë politikë për riparim është e kundërta ndaj gjithçkaje për të cilën Biden ka folur”.

Ditët e fundit, Biden ka nominuar ish -senatorin republikan Jeff Flake të Arizonës për të shërbyer si ambasador në Turqi dhe ish senatorin Tom Udall të New Mexico për ambasador në Zelandën e Re. Ai gjithashtu ka zgjedhur Cindy Mccain, gruan e senatorit të ndjerë John Mccain të Arizonës, të jetë ambasadore në Agjencitë e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë. Ai ka zgjedhur Denise Bauer, një ish -ambasadore në Belgjikë, për të qenë ambasadore në Francë.

Sipas vlerësimit të ambasadorëve të Shoqatës Amerikane të Shërbimit Diplomatik (AFSA), që nga e Premtja, nga 45 nominime për ambasadorë që Biden ka bërë, 48.9% janë emërime në karrierë dhe 51.1% janë emërime jo-karrierë. Janë gjithsej 189 pozicione për t’u emëruar.

“Ne vlerësojmë se 80 ambasadorë janë ende të paplotësuar, si vende vakante. Disa janë emëruar, por nuk janë konfirmuar, rreth gjysma”, tha në një email ish -ambasadori Eric Rubin, presidenti i AFSA-së.

“Ne vlerësojmë se 80 ambasadorë janë ende të paplotësuar. Disa janë emëruar, por nuk janë konfirmuar, rreth gjysma”, tha në një email ish -ambasadori Eric Rubin, presidenti i AMF -së.

Ju dërgoni ambasadorët tuaj më të mirë në vendet më të rëndësishme, ”tha Adam Ereli, një ish -ambasador në Bahrein. Ai shënoi Kinën, Rusinë dhe Japoninë si disa nga ato vende në Azi. Në Evropë ai tha se kombet kritike janë Gjermania, Anglia, Franca dhe ndoshta Turqia. Nicholas Burns, një ish -nënsekretar për çështjet politike në departamentin e shtetit, thuhet se është zgjedhur nga Biden për të qenë ambasador në Kinë.

Një nga kualifikimet më të rëndësishme, tha Ereli, është “afërsia me presidentin – sepse kjo është ajo që duan vendet, ata duan dikë që mund të marrë telefonin dhe të flasë me presidentin”.

Administrata e Biden ka qenë relativisht më e ngadaltë se paraardhësit e saj për të mbushur ambasadorët jetikë, edhe pse në zona të tjera të qeverisë federale, ekipi i presidentit ka lëvizur me shpejtësi për të emëruar dhe instaluar gjyqtarë dhe zyrtarë.

“Është e vështirë të kuptohet pse është fundi i korrikut dhe shumë ambasadorë nuk janë nominuar ende,” tha Rubin. “Dhe sinqerisht nëse Shtëpia e Bardhë thotë se kjo është për shkak të verifikimit, atëherë pyetja është pse çdo administratë tjetër ka arritur ta bëjë këtë më shpejt?”.