Zëri jonë.USA/ Çupërrzuesi Frrok Padit Presidentin në Spak

439
Sigal

Ç’donte serbi ne ATSh kur Frroku u ba drejtor? Keto qe po te them Cup tregoja SPAK-ut

ZEF PERGEGA PhD

Ne rrjetet sociale lexova se nje cuperrzues i mediave shqiptare, me emrin Frrok qe zbriti ne Tirane vetem se u martue me vajzen e sekretarit te pare te Mirdites, duke ardhur, prej gelbazes se fjales ne komunizem paska padit Presidentin Meta se po e kercenonte me jeten, kete njeri qe s’ka pasur kurre jete te veten as fryme as motiv te rraces shqiptare. Ne kujtimet e mia kam mbi 100 flete ne kopjuterin tim qe nje dite do te dalin ne drite.

Le te vijme tek disa momente; Frroku e ka akuzuar Meten ne cdo studio televizive dhe ai s’ka reaguar. Nuk mund ta ule veten edhe si institucion Presidenca te merret me fundin e zi te ketij njeriu qe gjithe jeten ka nxi e fye edhe femren shqiptare neper ekrane.

Me pare se te akuzoje te tjeret le te sqaroje se si e shiti Bencin e ATSh ne Dajt kur ishte me leshverdhen. Kjo u tha nga te gjithe gazetaret e redaksise se lajmeve.

Kur mori detyren si drejtor i ATSH-se mbasi donte te ishte ministri i jashtem u ndala ne redaksine e gazetes Koha Jone mbasi pash ne kryeartikull se Frroku ne takim me kryeminstrin dhe presidentin e kishte pranuar detyren e drejtorit. Aty mesova se karreriesti Frrok ne fillim nuk e kishte pranuar detyren nga socialistet pas 1997 se donte nje thele me te madhe ky gjel qe i kishin rene puplat. Pyeta ne gazeten Koha Jone dhe me thane se kete mashtrim per opinionin e kishin bere per ta ndihmuar Frrokun dhe jo se ishte takuar as me presidentin.;, se gjoja i kishte ndihmuar ato me shkrime sidos kur ne Vlore i prene me sëpate dy veriore, bandat e irrituara.

Ne oren 11 kishim mbledhjen ku do te prezantohej Frroku. Nuk mori pjesë kush nga qeveria dhe as drejtori Illir Zhilla. Kujtojme se Frroku ka qene ne Beograd dhe ne Athine…Ne krah kisha nje njeri qe nuk e njihja qe mbante shenime te perpikta dhe po e incizonte Frokun. Pyeta njerin se kush ishte?! Me thane se eshte nje i deleguar i Beogradit me emrin Nikoll por qe eshte gazetar serb ne Paris.

Ndodhi nje ngjarje e hidhur, plagosja e Azem Hajdarit ne Milot. Shkova menjehere ne vedngjarje. Ne cep te ures degjova te shtena armesh. Pyeta se si ishte momenti. Mora te dhenat dhe u ktheva ne Lezhe. Ishte vone ta merrja ATSH-ne se mbas ores tete te darkes nuk jepeshin lajme. Heret ne mengjes nga ora shtate shkova ne rajonin e policise dhe lexova raportin qe e kishin ba gati per ta derguar ne Tirane. Ia mberriten dy prokuror nga Tirana dhe pas nje diskutimi me ta shkova per nje ore ne Tirane dhe dorezova heret shkrimin. Me thane se nuk transmetohet se Frroku e ka marr lajmin nga radiot e policise dhe e ka dhene ne ora dy te nates ne kundershtim me ligjin.

Vec trego cfare te tha Pangalos ministri grek ne aeroportin e Tiranes pas vizites se tij ne Shqiperi. Ne ate kohe gazetaret thane se doje te shkoje me te e greku ta ktheu: “Na duhesh ketu!”

Para se te akuzosh te tjeret pastroje dosjen qe ta tha nga Amerika Demaliaj. Duke permend emrin e duke dashur ne kete pike te njollosesh Presidentin ke fundos veten dhe fundin tend.

Te kujtohet furrik Frroku mashtruesi sa nje qime floku, nuk mund te njollosesh njeri dhe as Presidentin Meta, kur ne protokoll shkrove. “Zefi eshte prift i lajmit” “Ai ka bere shkrime per kishen katolike…”

Poshte tradhetaret dhe shpifesit.

https://www.facebook.com/zerijon.USA/posts/466126848514869