Prof.Dr.Tritan Shehu: Frashëri të shpallet “Komunë historike”!

278
Sigal

Nga Prof.Dr.Tritan Shehu

Sot jemi ne 175 vjetorin e lindjes se nje prej Rilindasve me te medhenj te Shqiperise, Naim Frasherit.
Jeta dhe vepra e Naimit dhee te gjithe familjes se tij per nje Shqiperi te lire, te pavarur, te emancipuar e te zhvilluar, jane nga kolonat kryesore te Rilindasve tane, qe u vune ne balle te perpjekjeve per t’i dhene fund pushtimit te tej zgjatur otoman, kthimit ne familjen tone europiane.
Frasheri, si “djepi” i tyre e shume figurave te tjera shqiptare duhet te nderohet duke i dhene nje status te vecante, sipas modeleve te vendeve te tjera europiane, pikerisht per tu kthyer ne nje qender jo thjesht perkujtimore a historike, por dhe ne nje mekanizem ringjallje te vlerave me te mira e thelbesore te popullit tone.
Kjo do te nderonte Kombin tone, kjo do t’i sherbente te sotmes e te ardhmes.
Une si deputet i atij Qarku kontributesh thellesisht te cmuara e te pa numurta ne historine tone kombetare, do t’i dedikoj shume energji e perpjekje edhe ketij projekti shume domethenes.