Prof. Dr. Qemal Lame: Gerhard Schröder mbron miqësinë me Vladimir Putinin

12
Sigal

Telegraf.al / Edhe më shumë se dy vjet pas sulmit rus në Ukrainë, ish-kancelari i Gjermanisë, Gerhard Schröder, deklaron se i qëndron miqësisë me presidentin rus Vladimir Putin. Në një intervistë për agjencinë gjermane të shtypit, pak para ditëlindjes së tij të 80-të, ai e justifikoi këtë duke thënë se lidhjet e tij të mira me Kremlinin ndoshta mund të ndihmojnë në përfundimin e luftës në Ukrainë: “Ne kemi punuar së bashku në mënyrë të arsyeshme për shumë vite. Ndoshta kjo mund të ndihmojë ende për të gjetur një zgjidhje të negociuar, unë nuk shoh ndonjë zgjidhje tjetër.”

Njëkohësisht në intervistë ai ka bërë të qartë se nuk dëshiron të përjashtohet nga partia nga kryesia e SPD. “Ka ende shumë letra ku njerëzit nuk i kuptojnë disa sulme kundër meje,”- tha ai. “Pra, në këtë aspekt besoj se ende jetoj në mes të demokracisë sociale dhe dua të vazhdoj ta bëj këtë.”

Miqësia me Putinin: “Një dimension që është një tjetër”

Schröder mbush 80 vjeç më 7 prill. Ai ka qenë mik me Putinin që nga kancelari i tij nga 1998 deri në 2005 dhe vazhdon të punojë për shumicën e kompanive ruse që drejtojnë tubacionet Nord Stream përmes Detit Baltik. Edhe pse ai e përshkroi sulmin rus në Ukrainë si një “gabim fatal”, ai megjithatë nuk u shkëput nga Putini. Prandaj, lidershipi i SPD-së e përjashtoi atë, por procedura e përjashtimit nga partia ndaj tij dështoi.

Kur u pyet se pse i qëndroi miqësisë me presidentin rus, pavarësisht dhjetëra mijëra vdekjeve dhe krimeve ruse të luftës në Ukrainë, Schröder u përgjigj në intervistën e DPA: “Fakti është se ky është një dimension dhe një tjetër.” dukej sikur kjo marrëdhënie personale mund të ndihmonte në zgjidhjen e një problemi politik jashtëzakonisht të vështirë. “Dhe kjo është arsyeja pse mendoj se do të ishte krejtësisht e gabuar të harronim gjithçka që ka ndodhur mes nesh në politikë në të kaluarën përsa i përket ngjarjeve pozitive. Ky nuk është stili im dhe nuk e bëj këtë.”

Ish-kancelari i quan spekulimet për sulmin bërthamor të Putinit “të pakuptimta”

Në mars 2022, menjëherë pas pushtimit rus të Ukrainës, Schröder u përpoq të ndërmjetësonte mes dy palëve dhe udhëtoi për në Stamboll dhe prej andej në Moskë për bisedime me një parlamentar ukrainas. Por misioni dështoi. Sot, Schröder po bën thirrje për një përpjekje të re ndërmjetësimi në nivel qeveritar. “Franca dhe Gjermania duhet të marrin iniciativën. Është e qartë se lufta nuk mund të përfundojë me një disfatë totale për njërën apo tjetrën palë.”

Schröder i përshkroi spekulimet se Putini mund të fillonte një luftë bërthamore ose të sulmonte një vend të NATO-s në krahun lindor si “të pakuptimta”. Për të penguar një përshkallëzim drejt skenarëve të tillë në fillim dhe për të parandaluar rritjen e alarmit të popullsisë, duhet t’i kushtohet vëmendje serioze një zgjidhjeje të konfliktit përveç mbështetjes për Ukrainën,- theksoi ai.

Kremlini reagon me gëzim ndaj deklaratave të Schrëder.

Kremlini në Moskë mirëpriti komentet e Schrëder. Marrëdhëniet e mira dhe konstruktive në nivel personal si ato mes Putinit dhe Shroderit mund të ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, sipas agjencive ruse të lajmeve. Putin dhe Schröder e demonstruan këtë në mënyrë të përsëritur kur Schröder ishte në detyrë. “Kjo ndihmoi në zgjidhjen e çështjeve më të vështira dhe sigurimin e zhvillimit gradual në zhvillimet dypalëshe.”

Udhëheqja e SPD-së ka të ngjarë të jetë më pak e lumtur për angazhimin e ripërtërirë të ish-liderit të partisë së saj për miqësinë me kreun e Kremlinit. Kryetarët Lars Klingbeil dhe Saskia Esken kanë ndërprerë çdo kontakt me Schröder. Ai gjithashtu nuk do të ftohet më në konferencat e partisë SPD – siç ishte e zakonshme për ish-udhëheqësit e partisë. Esken e justifikoi këtë vitin e kaluar me fjalët: “Nuk mund ta njoh më Gerhard Schröder-in, ish-kancelarin dhe ish-kryetarin e partisë. Unë e shoh atë si një biznesmen që ndjek interesat e tij të biznesit.”

Kryetarja e Komisionit të Mbrojtjes në Bundestag shtoi: “Seriozisht të besosh se Gerhard Schröder ka një ndikim te Putini. Duhet të kemi kujdes që të mos e mbivlerësojmë veten dhe mendoj se kjo përfshin edhe zotin Schröder”.

Për ish-kancelarin, i cili festoi “Ditën e Fitores” në Ambasadën Ruse në vitin 2023, tashmë është e qartë: “Është e qartë se lufta nuk mund të përfundojë me një disfatë totale të njërës palë apo tjetrës.” Ndoshta kjo është e vetmja fjali për politikën e jashtme që Schroder bëri në këtë intervistë, por që Putin dhe Peskov nuk e përmëndën në deklarimet e tyre.

Schröder e merr udhëheqjen e partisë “politikisht seriozisht në një masë të kufizuar”

Në intervistë, Schröder iu përgjigj jo pyetjes nëse përjashtimi e lëndoi atë. “Nëse gruaja ime do të harronte ditëlindjen time, kjo do të më lëndonte,” tha ai dhe më pas pyeti: “A duhet të ndryshoj marrëdhënien time themelore me Socialdemokracinë Gjermane, e cila është dhe do të mbetet partia më e vjetër demokratike që ka ekzistuar ndonjëherë në këtë vend? “Më bëni të varur nga njerëz që mund t’i marr seriozisht politikisht vetëm në një masë të kufizuar?”

Në intervistë, megjithatë, ai u ankua se nuk ka më një foto të tij të varur në dyshemenë e Shtëpisë Willy Brandt ku kryetarët kanë zyrat e tyre. “Kjo është Interesante. SPD gjithashtu duhet të jetë e kujdesshme këtu. “E dini ku ishte rasti?” pyeti ai ndër të tjera.“ (dpa)