Nga Dritan Kaba – Injoranca, padija dhe nënshtrimi dalin më në pah në një fytyrë të kuruar me shume kujdes edhe të shtirur..

307
Injoranca, padija dhe nenshtrimi dalin me ne pah ne nje fytyre te kuruar me shume kujdes edhe te shtirur..
Ky eshte rasti i Grides ku me nje fjalor tejet te varfer qe as kur ha paçe ne kater te mengjesit pas nje pijeje disa oreshe nuk perdoret.
Me nje arsyetim qe nuk superon as ate te nje femije 6 vjeçar
Me nje nenshtrim qe do e kishin zili edhe sklleverit e Romes se lashte
Me nje injorance te theksuar mundohej te na tregonte se kush eshte Amerika, a thua se jetojme ne vitin 1977.
Pa as nje pike dinjiteti si per veten, qe ka shume pak rendesi, por edhe per organizaten politike me antikomuniste shqiptare
Na tregoi qarte se sa letyra jane keta te Lulit.
Keta per pak “pushtet”, kuptohet ne opozite, jane gati te shesin gjithshka.
Luli dhe keto qe e shoqerojne nuk kane as ideale, as parime, as objektiva.
Keta jane manekinet e veshur me pafytyresine, nenshtrimin dhe mungesen e plote te brekeve, me falni te dinjitetit! / Dritan Kaba
Sigal