Frank SHKRELI*/Terrorizmi khehet në Amerikë

341

Të hënën e kësaj jave dy bomba shpërthyen në Boston të Shteteve të Bashkuara duke shkaktuar vdekjen e tre personave, përfshirë një djalë 8-vjeçar, dhe plagosjen e rreth 180 të tjerëve, 19 prej të cilëve janë në gjendje të rëndë. Autoritetet federale, shtetërore dhe vendore kanë intensifikuar hetimet për dy shpërthimet në Maratonën e Bostonit, duke premtuar se hetimet do të zhvillohen anë e mbanë botës për të gjetur personin ose personat që kanë kryer këtë akt terrorizmi. Autoritetet thonë gjithashtu se, deri tani askush nuk ka marrë përgjegjësinë për këtë sulm dhe shtojnë se nuk janë në dijeni se cili mund të ketë qenë motivi për këtë akt të shëmtuar kundër njerëzve të pafajshëm dhe nuk mund të thonë ende me siguri nëse kriminelët që kryen këtë akt të tmerrshëm, janë terroristë të huaj apo të brendshëm.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama vuri në dispozicion, “të gjitha burimet e qeverisë federale për të ndihmuar autoritetet shtetërore dhe vendore për të mbrojtur popullin nga sulme të tilla dhe sipas nevojës, për të shtuar masat e sigurisë anë e mbanë Shteteve të Bashkuara dhe për të hetuar se çfarë ndodhi”, në Boston. Ai e siguroi popullin amerikan se ndonëse do të marrë kohë për të vendosur se çka me të vërtetë ka ndodhur, “ne do të zbulojmë, do i kapim dhe do i sjellim para drejtësisë kushdo qofshin ata që kanë sulmuar bashkëkombësit tanë”.

Ndërsa ai vuri në dukje heroizmin e burrave dhe të grave të FBI-ës, policisë së Bostonit dhe agjencive të tjera që shkuan menjëherë në vendin e ngjarjes, Presidenti Obama lavdëroi “mirësinë, zemërgjerësinë dhe dashurinë” e treguar nga banorët e Bostonit pas shpërthimit të bombave, duke thënë: “Në qoftë se dëshironi të dini se kush jemi ne, se cila në të vërtetë është Amerika dhe si ne i përgjigjemi së keqes dhe keqbërësve, aty në Boston e gjeni përgjigjën: vetëmohues e vetëflijues, të mëshirshëm dhe të patrembur”, tha presidenti Obama, në deklaratën e tij drejtuar kombit nga Shtëpia e Bardhë.

Edhe Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan, John Boehner, reagoi ndaj sulmit në Boston duke thënë se, “fjalët nuk mund e përshkruajnë pikëllimin që ndjen Kongresi për familjet që kanë humbur të afërmit e vet….Kjo është një ditë e vështirë për Amerikën, por ne do të vazhdojmë në frymën amerikane duke u bashkuar në lutje dhe guxim”.

Shtëpia e Bardhë njoftoi dje se presidenti Obama do të shkojë sot në Boston për të marrë pjesë në një shërbim ndërfetar kushtuar të vrarëve dhe të plagosurve nga sulmi terrorist, i cili prishi atmosferën festive të Maratonës së famshme të atij qyteti dhe solli dënimet ndaj këtij akti nga e mbarë bota. Zyra e presidentit Obama njoftoi se, ai do të flasë gjatë shërbimeve fetare në Katedralen e Kryqit të Shenjtë në Boston dhe shtoi se ai ka urdhëruar uljen e flamujve në gjysmë shtizë, në nder të viktimave.

Sulmi terrorist në Boston, si edhe sulmi terrorist famëkeq kundër kullave të larta në Nju Jork më 2001, nuk ishte një akt vetëm kundër Amerikës, por ishte një sulm kundër gjithë botës, pasi ndër 25.000 vrapuesit në Maratonën e Bostonit merrnin pjesë mijëra vrapues nga e mbarë bota dhe ku fituesi i Maratonës ishte, jo një amerikan, por një etiopian.

Si rrjedhim, reagimet ndërkombëtare ishin të shpejta dhe ngushëlluese për viktimat, në solidarizim me familjet e tyre dhe me popullin amerikan dhe njëkohësisht duke dënuar këtë akt brutal dhe të pakuptueshëm kundër  civilëve dhe njerëzve të pafajshëm, ndërkohë që udhëheqësit botërorë ofruan edhe ndihma për hetimet dhe kapjen e personit ose personave që kryen këtë akt barbar.

Edhe udhëheqësit shqiptarë dërguan mesazhe ngushëllimi për sulmin terrorist në Boston.  Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, në mesazhin e tij dërguar Presidentit Obama, shkruan se, “Ky sulm terrorist ndaj jetës së qytetarëve të thjeshtë e të pafajshëm, i bërë gjatë zhvillimit të një prej manifestimeve më popullore dhe sportive, siç është Maratona e Bostonit, ka prekur thellë gjithë zemrat e popullit shqiptar dhe mbarë njerëzimit përparimtar.” Udhëheqsi shqiptar, vazhdon mesazhin e tij dërguar Presidentit Obama dhe popullit amerikan, duke thënë se, “Si aleatë e miq besnikë të SHBA-së në luftën kundër terrorizmit, dënojmë me forcë këtë akt dhe jemi të bindur se shumë shpejt personat përgjegjës do të dalin para drejtësisë dhe do të marrin dënimin e merituar”.

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga i dërgoi gjithashtu Presidentit Obama një mesazh ngushëllimi në emër të popullit të Kosovës, duke thënë se, “Institucionet e Republikës së Kosovës dënojnë këto akte të dhunshme që morën jetët e qytetarëve të pafajshëm amerikanë, me besimin e plotë se sulmet e tilla nuk do t’i zbehin vlerat dhe idealet e shtetit dhe shoqërisë suaj, që mbesin inspirim për tërë botën, e cila synon ndërtimin dhe realizimin e demokracisë dhe lirisë së mirëfilltë.  Lutjet tona janë me ju, me popullin amerikan dhe familjarët e viktimave në këto momente të vështira”, përfundon mesazhin e saj Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga.

Megjithëse ky akt ishte shokues, Presidenti Obama tha të Martën se, populli amerikan refuzon të terrorizohet dhe bëri thirrje që të mos arrihen përfundime të ngutshme dhe pa bazë në lidhje me personin ose personat ose mbi qëllimet e këtij sulmi (se kush dhe pse e bëri) përderisa të zbulohen të gjitha faktet, duke shprehur besimin e tij se herët ose vonë, autoritetet e hetuesisë amerikane do të zbulojnë të gjitha faktet e këtij  “akti të shëmtuar prej frikacakësh”, dhe do të sjellin para drejtësisë personin ose personat që kryen këtë sulm terrorist.

*Ish- Drejtor i VOA-s për Euro-Azinë

Presidenti Nishani drejtuar Presidentit Obama për ngjarjen në Maratonën e Bostonit

 “I nderuar Zoti President,

Me hidhërim të madh mësuam lajmin për ngjarjen tragjike të dy shpërthimeve kriminale në Maratonën e Bostonit, ku humbën jetën tre persona dhe u plagosën më shumë se 170 të tjerë. Ky sulm terrorist ndaj jetës së qytetarëve të thjeshtë e të pafajshëm, i bërë gjatë zhvillimit të një prej manifestimeve më popullore dhe sportive, siç është Maratona e Bostonit, ka prekur thellë gjithë zemrat e popullit shqiptar dhe mbarë njerëzimit përparimtar. Si aleatë e miq besnikë të SHBA-së në luftën kundër terrorizmit, dënojmë me forcë këtë akt dhe jemi të bindur se shumë shpejt personat përgjegjës do të dalin para drejtësisë dhe do të marrin dënimin e merituar. Në këto momente dhimbjeje, në emër të popullit shqiptar dhe timin personal, u  shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjarëve të viktimave, gjithë popullit mik amerikan dhe Juve personalisht, duke u lutur që shpirtrat e atyre që humbën jetën, të prehen të qetë e në paqe!

Presidentja Jahjaga ngushëlloi presidentin Obama

I nderuar President Obama,

Më lejoni që në emër të qytetarëve të Republikës së Kosovës dhe në emrin tim t’iu shpreh ngushëllimet më të sinqerta për humbjen e jetëve dhe lëndimin e shumë qytetarëve të tjerë nga shpërthimet tragjike gjatë maratonës së Bostonit. Institucionet e Republikës së Kosovës dënojnë këto akte të dhunshme që morën jetët e qytetarëve të pafajshëm amerikanë, me besimin e plotë se sulmet e tilla nuk do t’i zbehin vlerat dhe idealet e shtetit dhe shoqërisë suaj, që mbesin inspirim për tërë botën, e cila synon ndërtimin dhe realizimin e demokracisë dhe lirisë së mirëfilltë.Lutjet tona janë me ju, me popullin amerikan dhe familjarët e viktimave në këto momente të vështira.