Arben Manaj: Ardhja e Pompeut është më tepër në kuadër të marrëveshjes së gazit sesa për demokracinë shqiptare

280
Nga Arben Manaj

Sigal

Kam frike se ky Pompeu sic funksionon Amerika ka ardh me shume ne kuader te marreveshjes se gazit si njeri qe paguhet nga kompania amerikane sesa per demokracine shqiptare apo 100 vjetorin e marredhenieve shqiptaro-amerikane! Ftesa e Balles eshte loja! Keshtu sillen politikanet amerikane si Tom Ridge dikur ku merrte pjese ne mbledhjet e qeverise shqiptare si konsulent sigurie me Fazllic! Apo edhe ish ambasadori amerikane ne Prishtine me Bectelin etj! Pa le qe Kim i ka nje lloj borxhi mirenjohes meqe eshte bere amabasadore kur Pompeo ka qene Sekretar i Shtetit! Apo Kim ka nuhatje se si mund te dalin zgjedhjet e ardhshme amerikane…, dhe luan me dy porta!

Nderkohe kur shoh keto fotot me diversantet e opozites me cdo zyrtar amerikane me duket gjeja me qesharake kur mendoj sesa e stisur eshte nje sjellje e tille per njerez qe s’kane elektorat, te cilet perdoren per nevojat e dites! Eshte kundra-produktive per mentalitetin shqiptare dhe kjo tregon se amerikanet jo se nuk e dine por u duhen fasada te tilla per planet e tyre! Edhe keta kerperatistet e ketij parlamenti e dine se sdo jene me verdalle ne tregun politik dhe po kapin cfare te kapin! Nderkaq, Rama vazhdon te jete me fat dhe blen domate! Jam i sigurt qe e vret perbrenda se duket sikur te luaj Reali me Erseken dhe nuk i duket se i jep kenaqesi si sfide e cila vetem e barabarte nuk eshte! Por pac fatin e Rames qe ne historine e politikes nuk eshte se di ja llogarisin si merite! Dhe kjo e vret ate!