Koronavirusi/ Artan Fuga: T’i thërrasim mendjes sa nuk është vonë. Duhet marrë eksperienca e Mesjetës kundër epidemive

232
Sigal

Profesor Artan Fuga ka reaguar në lidhje me përhapjen e koronavirusit në vendin tonë dhe këshillon marrjen e eksperiencës më të mirë nga Mesjeta kundër epidemive të asaj kohe.

Ai thotë se duhen zbehur lidhjet dhe lëvizjet sociale në këtë situatë.

STATUSI I PLOTË

Une vazhdoj ta perseris prej dy javesh: duhet marre eksperienca e mire e Mesjetes se ndritshme kunder epidemive te asaj kohe.

1. Duhet prodhuar pasoja artificialisht para se ate ta prodhoje shkaku natyror, se atehere eshte vone. Duhen zbehur rendshem lidhjet dhe levizjet sociale.

Te cmendurit vazhdojne akoma te vene klientin para njeriut…

2. Ne epidemi nuk ka kufij shtetrore, Shqiperia, Greqia, Kosova, Italia, eshte nje rajon i vetem. Sikur te ishte thjesht Italia.

Italia u vonua tre jave pikerisht nen efektin e lobive financiare. Edhe stadiumet i donin plot… Jo Juventusi, jo Milani…

Fitimi, politika kunder njeriut.

I therrasim mendjes sa nuk eshte vone.

Ata mjeke dhe shtrigane qe ne menyre te papergjegjshme shkruajne se koronavirusi nuk i kapka shqiptaret [!] u ngjajne atyre gjoja gjeologeve a sizmologeve qe na thoshin : nuk ka rrezik, flini gjume strukturat nuk jane demtuar. Na ka ruajtur Zoti!

Kur shkencetari a intelektuali behet propagandist lepires jo vetem behet karagjoz, por edhe i rrezikshem.

Masat e forta vetem ne nxjerrin pertej.

Perndryshe, hajde vazhdojme shkojme ne stadium dhe puthemi kur gjuhet penalltia.