Hakmarrja ndaj Bylykbashit/ Manjani: Partia e Lulit s’ka nevojë për ekspertë

182
Sigal

Deputeti i PD Oert Bylykbashi nuk do jetë drejtuesi i Reformës Zgjedhore. Rezervat për mënyrën se si po propozohen reformat nga selia blu, por edhe vendimi për të qenë në krah të Sali Berishës, mjaftuan për Lulzim Bashën.

Kjo hakmarrje është komentuar nga ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani.

Oerd Bylykbashi është nga ekspertët më të mirë të legjislacionit zgjedhor që kemi.

Edhe diplomën universitare e mbrojti me një temë mbi sistemet zgjedhore. Eksploroi me pasion një temë që juristët nuk e njihnin fare. Fakulteti i Drejtësisë jo e jo.

Prej më shumë se 20 vitesh Oerdi është kontribues aktiv e legjislacionit zgjedhor. Në fillim në prezencën e OSBE e në vijim në Parlament.

Është demokrat në gen. Simpatizant e më pas anëtar i PD që kur Luli nuk dihej a ekzistonte.

Mund të mos jesh dakord me bindjet e Tij, por që është ekspert dhe me kontribute në këtë fushë nuk e mohon dot. Mund t’i thuash pa frikë se është më shumë se ç’duhet ekspert, por jo se nuk është fare.

Mirëpo partia e Lulit nuk ka nevojë për dije dhe ekspertizë. Ndaj dhe kanë luks të largojnë një kontribues dhe ekspert nga reforma zgjedhore…

Luli vetë të përjashton edhe nga opozita.

Ec e jepi pushtet këtij!

Siç kemi thënë, shyqyr që nuk fitoi!” shkruan Manjani.