Arben Malaj: Edi Rama është i prekur rëndë nga deliri madhështisë

124
Sigal

E ndihmoj apo e demtoj Edi Rama Gjukanovicin? Mesazhi I tij serbisht insiproj forcat progresiste apo u be ushqim per rritjen e ndenjave nacionaliste ne votime?

Edi Rama eshte i prekur rende nga deliri madheshtise.

Ne 2016, Rama tentoj te influenconte apo “percaktonte” fatin e zgjedhjeve presidenciale ne Amerike.

Kunder vullnetit te BE Rama punoj I pa lodhur qe te behej ri ndarje territoriale midis Serbise dhe Kosoves, cka mund te hapte kutine e Pandores ne Ballkan

Rama thekson se po shkelqen ne manaxhimin e krizes ne Bjellorusi, kur eshte thjeshte kryetari rradhes se OSBE,

por njekohesisht eshte kryeministri I nje vendi ne nje krize te rende politike aq sa Rilindja po bllokon celjen e negociatave me BE-ne.

Deshtimet e renda ne te gjitha keto raste mjaftojne te qartesohet se Rama jo vetem qe nuk kupton asgje nga politika e jashtme dhe gjeopolitika,

por as nuk keshillohet me expertet e talentuar qe ka diplomacia dhe qarqet akademike shqiptare.

Tani qe gjithe ekspertet nderkombetare qartesojne se rezultati I dobet I Gjukanovicit vjen kryesisht per shkak te stilit te tij autoritar,

tani qe zgjedhjet parlamentare 2021 do te ofrojne te njejtin fat edhe per Rames si kryeministrin e pa ditur dhe te pa pergjegjshem, si kryeministrin e vendit ku sundon korrupsioni pandemik dhe kapja e shtetit,

mbetet per tu pare nqs Rama do te rrit qendrimet e tij arrogante apo do te pranon fatin qe ja percaktoj vetvetes, fat qe permblidhet ne mencurine shqiptareve qe thote se “Cfare te mbjellesh, do te korresh”.