Adriatik Riza Dosti: Pashaportizimi

603
Sigal

Katunari osht hall i modh ….me thoshte ngahera miku im i mirë tironas Tur Zhegu…dhe si për ta përforcuar e vërtetuar thënien e tij shtonte …pse kot thoshte atëherë Qazim Beu [ Mulleti]….se kur katunari zdryp m’qytet ….kombi osht m’rrezik…

Dhe o zot o zot sa të drejtë paske patur o i nderuari Qazim Mulleti e sa të drejtë ke o Tur Zhegu….

Shikoni se ç’ndodh sot e ku u katandisën Shqipëria e shqiptarët …

Të të shkarkojë si President fshatari pervers i Çermenikës e kokë pa forma…..Taulant Balla ….pfffffff

Të të ironizojë katunarja e provincialja Elisa Spirokali që një zot e di se si e prej nga erdhi disa vite më parë në rrethinat e Laprakës ….buffffffff

Të të japë mend e drejtim për Reformën në Drejtësi ”Alieni” pi Dibre me emrin e çuditshëm Ulsi… që edhe shqipen nuk e flet dot siç duhet …offfffff

Të të kritikojë për mospjesmarrje në zgjedhje ty o populli im…Rudina [ jo goca e Azemit ]…por …e bija e Fatmirës nga Librazhdi mes Malesh….mossssss ….

Dhe e dinë se ç’po mendoja?

Nga njëra anë s’kanë faj të shkretët se për mbi 50 vjet e jetë e mot kur më në fund ja arrinin qëllimit të vinin në Tiranë në formë eskursioni apo qoftë edhe për të takuar të afërmit e tyre a dike për hall a për mall….takimin e linin ose tek Reklamat ose tek Skënderbeu….e tani që ka kohë që Reklamat janë prishur e Skënderbeu nuk po merret vesh se ku është …në Shesh aty ku ka qenë apo aty në Kryeministri ku thotë Elisa…të gjorët fshatarë e katundarë të tipit Tao, Ulsi , Rudina e co…janë ngatërruar e janë bërë lëmsh dhe i kanë humbur fare kordinatat e takimit……

Osht e modhe Tirona o shokë katunarë….ndaj mësoni rrugët e saj që të mos humbisni ….se sa për asfaltin e saj, zakonet, gjuhën, qytetarinë e të jetuarit siç duhet në një qytet si Tirona ahaaaaa zorr se do të mund ti afroheni dot ju ene ata që do të lini pas ju e xhinsi juaj…të paktën edhe nja tre a katër breza mas jush ok…

Sepse thojnë që aq e fortë osht era e Cjapit dhe e Dhisë saqë edhe shampos Rex e sapunit Palmolive ju duhen minimumi 25 vjet për t’ju hequr kuterbimin e qelbur të stallës së bagëtive të tilla…

Mut e shkuar Mutit ishte ai që kishim në krye për 45 vjet me radhë …kriminel e sadist i ndyrë ishte etj etj…por një gjë ama e kishte më saktë se askush deri më sot në historinë e atij vendi…Pashaportizimin për të jetuar në Tiranë…

No Coment…