Ndërron jetë mbreti i modës luksoze, Nino Cerruti

109
Sigal

Ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare Nino Cerruti, një nga stilistët dhe biznesmenët më të njohur italianë.

Stili i tij i modës është përshkruar si sofistikim i rastësishëm.

Ai lindi në Biella dhe në moshën 20-vjeçare iu desh të linte studimet për gazetari për shkak të vdekjes së të atit.

Ai mori përsipër fabrikën e tekstilit familjar dhe hapi butikun e tij të parë në Paris në 1967.

Gjatë protestave studentore në vitin 1968, ai organizoi një sfilatë mode në të cilën burra dhe gra mbanin të njëjtat rroba, gjë që ishte shumë revolucionare në atë kohë.

“Pantallonat i dhanë lirinë grave. Kjo lëvizje ishte e guximshme sepse në atë kohë, gratë që mbanin pantallona nuk lejoheshin të hynin në disa restorante,” tha një herë Cerruti.

Më pas filloi të shiste këpucë, parfume, ora dhe bizhuteri. Ai bashkëpunoi me Georgi Armani, të cilin e punësoi si dizajner për meshkuj.

Ata të dy kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në industrinë e modës. Në vitin 1975, Armani vendosi të krijojë markën e tij të modës.

Cerruti ka veshur disa nga personazhet më të famshëm si Richard Gere, Marcello Mastroianni, Robert Redford dhe Jean-Paul Belmondo.

Megjithatë, konkurrenca mes shtëpive luksoze të modës ka lënë pak hapësirë ​​për markat e pavarura.

Në vitin 2001, ai u shiti markën e tij Cerruti investitorëve italianë në 1881 dhe ata shpallën falimentimin në 2005 për shkak të një strategjie të keqe biznesi.

Fondi amerikan i investimeve Matlin Patterson më pas bleu Cerrutin në 1881 dhe në vitin 2011 “përfundoi në duart” e Trinity Group.

Pasi u tërhoq nga jeta publike, stilisti jetoi në një shtëpi familjare në Biella, rrëzë Alpeve. Ai iu përkushtua tjerrjes së leshit dhe shijoi pleqërinë.