Kujdes me sasinë e makiazhit që përdorni,disa gabime mund tju rrisin 10 vite në moshë

284

Nëse nuk mundesh t’a përdorësh grimin ashtu si duhet,më mirë mos e përdor fare.
Të gjithe e dimë se nëse nuk përdorim taktikat e duhura për makiazhin tonë,ky i fundit do jetë një dështim dhe jo vetëm. Mund të tregojmë shumë më të mëdha në moshë sesa realisht jemi.

Përdorni shumë fondatinë

Një bazë e cila është shumë e trashë dhe vendoset në vija të imta do të zvogëlojë shkëlqimin e lëkurës suaj. “Përdorni vetëm bazën ku keni nevojë për të, madje edhe për të shmangur njollosjen e tepërt”, thotë artistja kozmetike Frances Hathaway. “Ju nuk keni për të mbuluar çdo pëllëmbë të lëkurës tuaj. Kur blini një fondatinë, shmangni ato që përshkruhen si “mat”, “kadife”, shikoni për formulat e qarta të lëngshme me pigmente të lehta përhapëse”, thekson ajo.

Mbi-fshihni rrathët poshtë syve tuaj

Një fshehës i trashë që aplikohet në lëkurën e hollë, si ajo që gjendet poshtë syve tuaj ju bën që të tërhiqni vëmendjen kudo. Sepse linjat e imta nuk janë bërë për t’u fshehur totalisht, por vetëm për t’u kamufluar disi. Një opsion më i mirë: Një stilolaps me theksim (si Neutrogena Healthy Skin Brightening Eye Perfector që përdor grimca ndriçuese, jo ngjyrë të errët, për të maskuar rrathët e zinj. Aplikoni atë vetëm pranë këndeve të brendshme të zonës suaj të syve, ku hijet janë më të shquara dhe super rezultat.

Nuanca të errëta për buzët

Një ngjyrë e errët e bën çdo sipërfaqe të duket më e vogël! Një iluzion i mirëpritur ndoshta, por jo për buzët tuaja. Për ta bërë gojën të duket më e plotë(një shenjë dalluese e një fytyre rinore), zgjidhni buzëkuqe të ndritshme dhe shkëlqyes (pjeshkë, pink, reds vibrant). Artistët e make up përdorin një truk për të krijuar iluzionin e buzëve të ëmbla: para se të aplikoni me ngjyra, gjurmoni një laps theksues përgjatë vijës suaj të sipërme të buzës, pastaj zbukurojeni me gishtin tuaj.

E përfundoni make up-in me pudër sipër

Lëkura e të rinjve reflekton dritën. Pluhurat parandalojnë reflektimin e dritës dhe kanë tendencë të zmadhojnë linjat në lëkurë. Nëse pluhuri ka qenë hapi i fundit i rutinës tuaj të bukurisë që nga shkolla e mesme, mund të jetë e vështirë të heqësh dorë nga ky ves. Por, nëse nuk doni të dukeni më e plakur se mosha juaj reale, bëni mirë të mos e praktikoni më si gjë.

Vendosni penel të zi

Mos e humbisni idenë e penelit në rutinën tuaj të bukurisë! Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të bërë sytë tuaj të duken më të hapur e të mëdhenj, por zgjidhni ngjyrën kafe mbi të zezën, e cila mund të jetë e ashpër. Dhe mbani nuancën e hapur që e bën syrin tuaj të duket edhe më i madh.