6 truke bukurie që çdo vajzë duhet t’i dijë

163
  1. Kujdesuni për furçat tuaja të makjazhit

Për t’i pasur furçat në gjendje të mire ju duhet t’i lani ato. Lajini rregullisht duke përdorur shampo. Lërini të thahen natyralisht duke i vendosur sipër një letre.

  1. Nuk keni nevojë të blini kremra trajtues të shtrenjtë. Ju mund ta përgatisni vetë një të tillë

Mos harxhoni para në spa. Ju mund ta bëni lëkurën tuaj të butë duke përgatitur një krem trajtues duke kombinuar këto përbërës: 4 lugë sheqer ose kripë dhe 3 lugë vaj ulliri. Shtoni edhe pak livando për aromë. Përpara se të bëni dush, masazhoni lëkurën tuaj me këtë maskë dhe shplahuni me ujë të ngrohtë.

  1. Kujdesuni për buzët tuaja

Buzët tuaja duhet të jenë të buta dhe të përkujdesura që buzëkuqi të qëndrojë mirë. Përzieni sheqer kaf, vaj ulliri dhe ekstrakt vanilje. Masazhojini buzët me këtë përzierje.

  1. Kurrë mos blini një fondatinë, një ton më të errët se ngjyra e lëkurës tuaj dhe mos aplikoni shumë pudër

Mjaft aplikuat shumë pudër mbi fondatinën. Ndryshe fytyra jote do duket shumë e thatë.

  1. Ju mund ta bëni buzëkuqin tuaj të qëndrojë më gjatë vetëm me një truk

Për t’ju shmangur aplikimit të buzëkuqit çdo një orë, vendosni një letër mbi buzë dhe aplikoni pak pudër.

  1. Përdorni vazelinë për të hequr makiazhin

Vendosni pak vazelinë në një pambuk dhe pastroni fytyrën. Ky truk heq edhe makiazhet kundra ujit.