VIDEO/ Moment tronditës i shembjes së ajsbergut në Groenlandë i filmuar nga turistë

521
Sigal

Ky është momenti tronditës kur ndodh një çarje e madhe e një ajsbergu përpara se të përplaset në Oqeanin Arktik.

Nicola Bayes ishte në një ekspeditë në Groenlandë në 8 shtator kur u rrëzua ajsbergu i pabesueshëm.

Pamjet tregojnë skenën që u shoqërua në klithma tmerri nga shikuesit ndërsa një copë e madhe e ajsbergut godet ujërat e qeta më parë.

 

Videoja fillon me pamjet e Bayes që kap vetëm tingullin e erës dhe pamjen e paqartë të ajsbergut që noton mbi ujin e qetë.

 

Prapa ajsbergut janë dy male gri, me dy maja të tjera të largëta gjithashtu të dukshme.

Papritur, një copë akulli e lakuar që kishte formuar një hark në strukturën e ngrirë bën një tingull plasaritje ndërsa copëtohet dhe bie në det.

Forca e akullit që godet ujin ngre një re të bardhë në ajër, i cili pasohet nga një valë e vogël në ujë.

Ndërsa shkon drejt varkës së grupit, ka klithma frike nga ata që janë në bord dhe vetë fotografi fillon të klithë i tmerruar.