SHBA/ 37-vjeçari dënohet me burg pasi porositi 45 kg çokollatë me mariuanë

438
Sigal

Një burrë nga periferia e Çikagos u dënua me katër vjet burg pasi kishte urdhëruar 42 kilogramë çokollatë me përmbajtje mariuana nga Kalifornia me qëllim shitjen e saj, tha në një deklaratë zyra e avokatisë së shtetit të Kane.

Thomas J. Franzen, 37 vjeç, u shpall fajtor për posedimin e më shumë se 5.000 gramë kanabis, një krim që çon në një dënim prej katër deri në 15 vjet burg dhe një gjobë deri në 25.000 dollarë, sipas të dhënave të gjykatës.

Në shkurt të vitit 2014, punonjësit e postave vunë re një model paketash të dyshimta që u dorëzuan në shtëpinë e Franzen në Montgomery, Illinois, tha zyra e avokatit të shtetit.

Pas marrjes së një urdhër kërkimor për të hapur këto pako, ata gjetën më shumë se 19.000 gram çokollata të mbushur me mariuana.

Autoritetet pastaj morën një urdhër për të kontrolluar shtëpinë e Franzen dhe gjetën në të kokainë dhe më shumë se 100 gramë të tjerë mariuana, së bashku me sendet që “janë të njohura si dëshmi për trajtimin e drogës”, tha zyra e avokatit të shtetit.

Këto artikuj përfshinin: një shkallë digjitale, më shumë se 2.000 dollarë kesh dhe fatura postare për pakot që ai kishte shpërndarë në SHBA dhe në Kanada.

Avokati i Franzen deklaroi se klienti i tij përdorte mariuanën për qëllime kurative pasi vuante nga kanceri dhe kurimi me drogë është aktualisht i lejuar në Illinois, megjithëse zyra e avokatit të shtetit tha se nuk kishte prova se Franzen kishte tentuar të blinte ligjërisht mariuanën duke pretenduar më kot se ishte në rregull me shtetin.

‘Produkti i mariuanës i zbuluar në shtëpinë e z. Franzen nuk u ble nga një biznes mjekësor dhe sasia që bleu tejkalon atë që do të përdorej për konsum personal dhe është dëshmi se ai është një tregtar droge’, tha McMahon.

Franzen është në gjyq për një seancë dëgjimore më 14 qershor./ bbc.com

Image