Sigal

Regjistroje datën. Më 13 shkurt 2019, një anije hapësinore e ndërtuar nga Izraeli pritet të hidhet në Hënë, pasi ajo të lëshohet nga Toka në dhjetorin e këtij viti në Cape Canaveral, në bordin e një rakete SpaceX Falcon 9, të ndërtuar nga miliarderi amerikane Elon Tusk.

Nëse gjithçka do të shkojë sipas programit, anija e krijuar nga “SpaceIL”, do ta bëjë Izraelin të jetë në një klubin ekskluziv ku vetëm tre vende të tjera deri tani – Rusi, SHBA dhe Kinë –  kanë mundur të bëjnë një  ulje të kontrolluar në sipërfaqen e Hënës.

Image

Gjithçka u bë e ditur gjatë konference për shtyp, të mbajtur në vendndodhjen e hapësirës teknologjike të Israel Aerospace Industries (IAI).

Projekti, i cili filloi shtatë vjet më parë si pjesë e një gare të teknologjisë Google për të vendosur një sondë të vogël në Hënë, u krye së bashku me IAI. Në total projekti ka kushtuar rreth 95 milionë dollarë.

“Ne do ta vendosim flamurin izraelit në Hënë. Gjatë uljes anija do të fotografojë zonën e uljes, do të bëjë video, madje do të regjistrojë edhe veten”, tha Ido Anteby, CEO i SpaceIL, që shtoi se misioni do të zgjasë vetëm dy ditë.

 

Image

 

Anija e SpaceIl është vetëm dy metra në diametër dhe 1.5 metra e lartë dhe ka katër këmbë. Peshon 600 kg, duke e bërë atë anijen më të vogël që prek sipërfaqen e Hënës.

Miliarderi filantropist izraelit dhe presidenti i SpaceIL, Morris Kahn, i cili dhuroi rreth 27 milionë dollarë për projektin, u tha gazetarëve: “Ne po bëjmë histori. Ky është një projekt i jashtëzakonshëm. Kur raketa të niset në hapësirë, të gjithë do të kujtojmë se ku ishim kur Izraeli u ul në Hënë”, tha Khan.

“Kjo është historia kombëtare,” tha drejtori i IAI, Yossi Weiss. “Rruga për në hënë nuk është e lehtë. Është një rrugë shumë e komplikuar”.

Image

Anija hapësinore do të udhëtojë me një shpejtësi 13 herë më të shpejtë se shpejtësia maksimale e një avioni luftarak F-15, duke u drejtuar drejt Hënës, që është rreth 384,000 kilometra nga Toka, rreth 10 herë më shumë se distanca midis Tokës dhe satelitëve të komunikimit që janë në orbitën e saj. Nëpërmjet udhëtimit të tij eliptik, anija izraelite do të mbulojë rreth 9 milionë kilometra.

Dizenjimi dhe zhvillimi i anijes është i gjithë izraelit, shpjeguan organizatorët.

Kjo është hera e parë që një kompani, dhe jo një vend, ka shkuar në hënë me një kosto të arsyeshme dhe do të “tregojë rrugën për pjesën tjetër të botës se si hapësira është shumë më tepër se vetëm satelitë”.

Image

Vetëm tre vende kanë bërë ulje të butë të artizanatit në hënë – Rusia, SHBA dhe Kina. Rusët ishin të parët në shkurt të vitit 1966 me sondën e tyre Luna 9 të ndjekur nga SHBA në qershor të njëjtin vit me Surveyor 1 dhe pastaj me kinezët me zinxhirin Chang’e 3 në vitin 2013.

Vetëm SHBA ka zbritur njerëz në hënë, me hapat e parë njerëzorë në sipërfaqe të marra nga Neil Armstrong më 21 korrik 1969, kur ai bëri deklaratën e famshme: “Ky është një hap i vogël për njeriun, një hap i madh për njerëzimin”.