Sigal

Për shumë njerëz, të ndërmarrësh një udhëtim të gjatë me miqtë dhe familjen është ndër kënaqësitë më të mëdha të jetës. E vetmja mënyrë që përvoja të jetë më e mirë është zgjedhja e peizazhit, ndoshta duke ngarë nëpër brigjet më të bukura të botës. Nëse rruga që po udhëtoni kalon përmes rivierës italiane në Bregun e Amalfit, ose jeni në Rrugën e Oqeanit Atlantik, duke prerë nëpër ishuj të shpërndara në Detin Norvegjez, këto janë 10 rrugët bregdetare që do të bëjnë udhëtimin tuaj të ardhshëm më të madh dhe të paharrueshëm deri më sot.

Baie du Cap (Mauritius)

Baie du Cap (Mauritius)

Ju do të gjeni këtë gadishull spektakolar në pjesën kryesore të autostradës bregdetare në ishullin afrikan të Mauritius, në lindje të Madagaskarit në Oqeanin Indian.

Hana Highway (Maui, Hawaii)

Autostrada Hana (Maui, Hawaii)

Hana Highway, në ishullin Maui të Hawaii, përfshin gati 500 kthesa, shumë prej tyre përgjatë bregut të Paqësorit.

Avenida del Mar (Coquimbo, Chile)

Avenida del Mar (Coquimbo, Kili)

Njerëzit që udhëtojnë përgjatë Avenida del Mar në Coquimbo, Kili, kanë fatin të shohin pamje spektakolare të plazhit të Paqësorit dhe La Serena.

Single Track Coast Road (Slea Head, Ireland)

Rruga Bregdetare e Single Track (Slea Head, Irlandë)

Rruga bregdetare me një kalim në Slea Head vë në dukje shumë nga ato që e bëjnë Irlandën në mënyrë të pabesueshme: fushat e gjelbra që zhyten në oqean.

Chapman's Peak Drive (Cape Town, South Africa)

Chapman’s Peak Drive (Cape Toën, Afrika e Jugut)

Shtrirja e 5.5 milje në gadishullin e Kepit, erërat e Chapman’s Peak Drive përgjatë një buze shkëmbi me pamje mahnitëse të Oqeanit Atlantik Jugor.

Great Ocean Road (Victoria, Australia)

Great Ocean Road (Victoria, Australi)

Pamjet përgjatë  Great Ocean Road në Victoria, Australi, përfshijnë Dymbëdhjetë Apostujt, pjesë e Parkut Kombëtar të Port Campbellit.

SS 163 (Amalfi Coast, Italy)

NS 163 (Bregu i Amalfi, Itali)

Një udhëtim përgjatë NS 163 në Amalfi të Italisë do të ofrojë disa nga peisazhet më të pabesueshme të ujit në të gjithë vendin (që ngjan shumë më rivierën e Detit Jon dhe në veçanti me Ujin e Ftohtë në Vlorë). Vetëm sigurohuni që të shkoni në një ditë të këndshme, pasi rruga (shpesh e njohur si Amalfi Coast Road) është ndër më të rrezikshmet në botë.

Bixby Bridge (Big Sur, California)

Ura e Bixby (Big Sur, California)

Ura e Bixby kalon sipër një kanioni të thellë në bregun e Paqësorit të Kalifornisë Veriore.

road going over water and through islands

Oqeani Atlantik (afër Molde, Norvegji)

Rruga e Oqeanit Atlantik shkurton dhjetëra ishuj në Detin Norvegjez.

Phromthep Cape (Phuket, Thailand)

Phromthep Cape (Phuket, Tajlandë)

Në pikën më jugore të Phuket, një ishull jashtë brigjeve të Tajlandës, është një rrugë me kthesa e quajtur Cape Phromthep. udhëtarët do të shohin pamje që të lënë pa frymë nga Deti i Andamenit.