Mediat Italiane: Trupi i pajetë mund të mos jetë i avokatit shqiptar, dyshohet se është rrëmbyer

327
Mediat italiane sërish kanë rikthyer në vëmendjen e tyre misterin e zhdukjes së avokatit shqiptar Besnik Muço që me datën 2 nëntor. Në artikullin e publikuar nga lecceprima.it, bën të ditur se trupi i pajetë i gjetur në det po e vështirëson më shumë çështjen e hetimeve, pasi është shumë i dekompozua.
Trupi i pajetë është gjetur me datën 6 nëntor në ujërat e Kastros. Por, lidhur me të dhënat e para thuhet se nga dekompozimi i tepërt i trupit nuk mund të çojë në asnjë rezultat konkret. E vetmja rrugë që po ndiqet tani është të pritja e rezultateve të ADN-së, të urdhëruara nga prokurorët në Macerata, qytet ku ka jetuar prej shumë vitesh shqiptari dhe familja e tij. Nëse ekzaminimi vërteton se trupi nuk është ish-avokati i përgjithshëm në Tiranë, dyshohet se, identiteti i kufomës, mund t’i përkasë një skapisti, duke pasur parasysh gjetjen e njëkohshme të një ngarkese droge në det.
E dyta, po aq komplekse, është se ku mund të ketë përfunduar trupi i akokatit shqiptar Muço? Në përputhje me hetimet e Prokurorisë së Macerata dhe Tiranës, 54-vjeçari do të kishte hyrë në 2 nëntor në Ferry Line Adria Ferries pasi ishte nisur nga Durrësi për në Bari. Në orën 23 telefoni i tij celular është fikur dhe që ka humbur e saj gjurmët. Kur trageti arriti në portin e kryeqytetit të Pulias, nuk kishte asnjë gjurmë të Muços. Policia ka gjetur qesen e tij me disa rroba, biletat, karta shëndetësore dhe dokumente të tjera. Gruaja e 54-vjeçar, i cili ishte raportuar i zhdukur, tha se hetuesit të jetë në dijeni të faktit se burri i saj do të kthehet atë ditë dhe ishte befasuar se ai mund kishte marrë tragetin, sepse ai zakonisht udhëtonte me aeroplan. Policia shqiptare kontrolloi apartamentin e tij në Tiranë, por nuk gjeti asgjë. Ai kishte biseduar me vëllain e tij para se të largohej, pa ndonjë shqetësim, duke shpjeguar se do të qëndronte disa ditë në Itali.
Prokuroria e Tiranës po heton për rrëmbim të mundshëm, pas denoncimit të vëllait të te zhdukurit. 54-vjeçari është i njohur në vendin e shqiponjave. Besnik Muço, në fakt, kishte qenë prokuror i përgjithshëm në Tiranë. Një profesion që në mesin e viteve nëntëdhjetë i kishte kushtuar armiqësi, lidhur me disa kërkime që kishte bërë në ish-regjimit. Për këtë gjatë trazirave të marsit të vitit 1997, prokurori, gruaja dhe djali i tij kishte ikur në Itali dhe u vendos në Macerata, ku ata u pritën si refugjatë politikë në sajë për shkak të punës së bërë nga avokati në vendin e tij . Në Macerata, 54-vjeçari kishte filluar një jetë të re, duke gjetur punë si saldator. Katër vjet më parë, megjithatë, kompania ka punuar ishte mbyllur dhe kishte vendosur të rifillojë të punën si avokat në Tiranë, ku ai hapi një zyrë ligjore me një partner. Punët i shkonin mirë dhe Muço u kthente rregullisht në Itali nga familja e tij. TIRANA TODAY
Sigal