Kokainë me peshë 2.5 tonë/ Trafikantët shqiptarë marrin “nën kontroll” tregun e drogës në Greqi, policia arreston 3 prej tyre, të tjerë në kërkim

117
Sigal

Prokuroria e Narkotikëve të Atikës ka proceduar me një sekuestrim të ri kokaine me logon “23” në paketimin e drogës . Kjo është hera e pestë në muajt e fundit që organet e akuzës zbulojnë kokainë nga e njëjta logo. Domethënë me të njëjtën shenjë karakteristike që i referohet yllit të NBA-së amerikane, Lebron James.

Konfiskime të ngjashme janë bërë në Zakynthos, Athinë, Selanik dhe Lutraki nga marsi i kaluar dhe sot. Madje, ka tregues se kjo sasi e veçantë e koksit arrin në 2.5 tonë dhe është trafikuar përmes Greqisë në shkurt, në kontejnerë me banane nga Ekuadori.

Sasia e fundit e sekuestruar arrin në 2 kilogramë dhe u gjet në shtëpinë e një shqiptari, në Kallithea. Ai u arrestua pardje nga Prokuroria e Narkotikëve dhe në banesën e tij iu gjetën 44 mijë euro cash. Ai dyshohet se trafikonte drogën duke përdorur një motoçikletë me bagazhin e një kompanie të njohur shpërndarjeje për të shmangur dyshimet.

Historia nisi të zbardhej në mars, kur oficerët e Narkotikëve të Atikës, me sa duket kishin informacione për importimin e një ngarkese të madhe koka nga Amerika Latine, kryen kontrolle në 200 kontejnerë me banane në Pire dhe 70 të tjera në Selanik. Megjithë hetimin e mundimshëm, megjithatë, droga nuk u zbulua, ku zhvillimi ndezi tensionin mes policisë dhe autoriteteve doganore, në doganën e 3-të të Pireut. Në të njëjtën kohë, megjithatë, një pako me 1.1 kg kokainë u sekuestrua në Zakynthos. Në fakt, ajo u gjet në KTEL Atikë dhe policia vendosi të kryejë një dërgesë të kontrolluar për të lokalizuar dhe arrestuar marrësin, siç edhe ndodhi. Ai është një shqiptar 38-vjeçar, i cili gjatë muajve të verës punonte në klubet e ishullit.

Një muaj më vonë, dhe konkretisht më 1 prill, policia e Prokurorisë arrestoi katër persona në Athinë, Zografou dhe Vouliagmeni, tre shqiptarë dhe një grek, për posedim të 10 kilogramëve kokainë. Katër nga dhjetë pako gjithsej të fshehura në një taksi dhe në shtëpinë e njërit prej të arrestuarve mbanin gjithashtu logon “23”.

Që atëherë, ka pasur edhe dy incidente të tjera të ngjashme me kapjen e kokainës nga i njëjti lot. Një në Selanik dhe më karakteristike, në fund të majit, në Lutraki. Aty policia gjeti 58 kilogramë koks në një dhomë hoteli të marrë me qira nga një 45-vjeçar britanik (edhe ai banor i përhershëm në Malaga). Secila prej paketave kishte në paketim numrin e fanellës së yllit të Los Angeles Lakers, LeBron James, ndërsa vetë kokaina ishte e shtypur me fjalën NBA.

Ngarkesa prej 297 kg

Tre tregtarët e drogës të arrestuar në qershor në Selanik për importimin e 297 kilogramëve kokainë në një ngarkesë banane nga Ekuadori ishin të gjithë britanikë. Polici i fshehtë që kishte depërtuar në unazë duke i bindur se do ta nxirrte drogën nga porti i Bashkëkryeqytetit kundrejt një pagese dhe do ta çonte në një strehë vilë dha këtë dëshmi shumë interesante: se në kohën para tyre. arrestimi, tre britanikët kishin deklaruar se ishin njohur personalisht me personat që kishin futur koksin me logon ’23’. Ata i përkisnin një grupi të ndryshëm, por bashkëpunues. Madje, i kishin treguar fotot e paketave të këtij grupi të veçantë dhe në sfond një faqe të parë të gazetës “Makleio” për t’i vërtetuar se ishte një foto e vërtetë dhe kryesisht e fundit.

Konfiskimet në Greqi vendosën një rekord 25-vjeçar

Konfiskimet e kokainës në Greqi shënuan një rekord 25-vjeçar, ndërkohë që e njëjta tendencë vihet re edhe ndërkombëtarisht. Në vendin tonë, raporti i fundit është ai i Agjencisë Koordinuese për Zbatimin e Drogës (SODN) për vitin 2020. Çfarë tregon? Se 1.7 ton kokainë u sekuestruan në të gjitha Shërbimet e Antidrogës, pra një rritje prej 87% krahasuar me sasinë përkatëse në 2019. “Kjo është sasia më e madhe e kokainës që është kapur në baza vjetore në 25 vitet e fundit në Greqi. “, raportohen veçori në raportin e SODN.

Agjencia evropiane Europol ka arritur në konkluzione të ngjashme në raportin e saj, të publikuar në maj. Në të gjithë BE-në Konfiskimet e kokainës në vitin 2020 arritën në 214.6 tonë, një sasi e rritur me 6% krahasuar me vitin 2019. Ishte viti i katërt radhazi që konfiskimet e kokainës ishin në prirje rritëse, me dërgesat më të mëdha në Belgjikë, Spanjë dhe Holandë.

Në Greqi, kapja e madhe më e fundit ishte ajo e 297 kilogramëve qershorin e kaluar në Selanik. 650 kilogramë të tjera të gjetura në muajin prill në një kontenier me banane nga Guardia di Finanza italiane ishin të destinuara për në portin e kryeqytetit. Në muajin mars, në një operacion të përbashkët të Policisë dhe Rojës Bregdetare, u sekuestruan 100 kilogramë kokainë, e fshehur sërish në një kontenier me banane nga Ekuadori. Marrësi i ngarkesës legale ishte një kompani importuese e frutave të freskëta me qendër në Veri. Në shkurt të vitit 2021, ishte Prokuroria e Drogës e SDOE që kishte zbuluar 33 kilogramë kokainë në një kontenier me banane nga porti i Guayaquil, Ekuador. Në fillim të qershorit, Gjykata e Apelit Penal prej tre anëtarësh vendosi dënimin me burgim të përjetshëm për dy të huajt, të cilët ishin arrestuar në fillim të vitit 2021 në Selanik për importimin e 324 kg koks.

Trafikimi i ngarkesave të mëdha droge përmes Greqisë është përgjegjës për një sërë veprash të rënda kriminale, si vrasja e një biznesmeni belg në Voula në vitin 2020 ose, përkatësisht, e një bashkatdhetari 56-vjeçar disa vite më parë në Neos Kosmos.