“Jam nga Shqipëria por anglishtja ime s’është e mirë”, shqiptari kapet me “shtëpi bari” në Angli (EMRI)

122
Sigal

Fabio Balliu është një shqiptar i kapur me 171 bimë kanabisi me vlerë më shumë se 100,000 paund.

Shqipatari është kapur nga policia pasi kontrolloi një shtëpi në Gainsborough. Sipas mediave të huaja mësohet se Balliu është dënuar me 27 muaj burg.

Oficerët u lajmëruan fillimisht nga një fqinj i dyshimtë i cili besonte se po ndodhte një vjedhje. Gjykata e Lincoln Crown mësoi se policia u thirr për herë të parë për vjedhjen e mundshme në orën 2 të mëngjesit të 17 majit të vitit të kaluar. Oficerët morën pjesë në kontroll dhe menjëherë ndjenë erën e kanabisit që vinte nga brenda pronës dhe zhurmën e ventilatorëve elektrikë. Balliu hapi derën e hyrjes dhe u largua me vrap nga prona por u ndalua dhe u arrestua. Ai u tha oficerëve: “ Ok, unë jam nga Shqipëria. Anglishtja ime nuk është e mirë.”

Policia zbuloi një “zonë ndenjeje” në dhomën e përparme me një shtrat divan dhe frigorifer të zbrazët, gjë që tregoi se kultivuesi ndoshta nuk jetonte në pronë. Në shtëpi u gjetën tre zona kultivimi, me 87 bimë kanabis në fazën e lulëzimit dhe 84 bimë kanabis në gjendje vegjetative. Policia kontrolloi gjithashtu adresën e shtëpisë së Balliut në Nottinghamshire dhe gjeti fatura nga një dyqan DIY në Sutton-in-Ashfield. Një ekspert droge vlerësoi vlerën e mundshme të kanabisit midis 24,500 dhe 102,600 £ në varësi të sasisë dhe mënyrës së shitur. Rhys Rosser, avokat tha në gjykatë se ky ishte një operacion i vetëm dhe Balliu ishte në paraburgim që nga arrestimi i tij. Rosser tha se përpara se të mbërrinte në Mbretërinë e Bashkuar, Balliu kishte punuar si kuzhinier, por ai nuk ishte në gjendje të merrte një vizë të përshtatshme. Gjyqtari që i dha dënimin shqiptarit tha:

Ju ndaluat duke u larguar nga prona. Ishin 171 bimë të shpërndara në tre zona të rritjes. Ju keni luajtur një rol të rëndësishëm dhe keni udhëtuar rregullisht nga Nottinghamshire në Gainsborough për të rritur këto bimë.