I zbulohen 20 pako heroinë në veturë, arrestohet në Merdar i dyshuari me shtetësi shqiptare dhe kroate

18
Sigal

Në një operacion të mirëorganizuar, Njësia Antidrogë e Policisë së Kosovës, ka arritur të sekuestrojë një sasi të konsiderueshme të narkotikëve që dyshohet se do të destinoheshin për në tregun e Bashkimit Evropian.

Gjatë një konference për shtyp të mbajtur të dielën, u bë e ditur se nga makina e të dyshuarit me inicialet A.L., me shtetësi shqiptare dhe kroate, janë sekuestruar 20 pako të narkotikëve të tipit heroinë, shkruajnë mediat e Kosovës.

Po ashtu u zbulua se i dyshuari u ndal në dalje të Kosovës, duke treguar efikasitetin e veprimeve të policisë në kontrollin e kufijve.

“Operacioni ka çuar në arrestimin e A.L., lindur në vitin 1959, i cili tashmë është në pranga dhe po intervistohet në prani të avokatit të tij,” tha rreshteri Reshat Murseli.

Ai shtoi se përveç drogës, nga makina e të dyshuarit janë gjetur edhe 2500 euro në cash dhe dy telefona celularë, të cilët po ashtu janë sekuestruar për hetime të mëtejshme.

E gjitha sasia e drogës, e cila peshon rreth 20 kilogramë dhe 60 gramë, ka një vlerë të konsiderueshme në treg; fillimisht vlerësohet të jetë diku në mes të 20 dhe 25 mijë eurove, por vlera totale në tregun e gjerë mund të arrijë deri në 200 mijë euro.

Policia vazhdon të jetë vigjilente dhe e vendosur në ndjekjen e të gjithë aktiviteteve të paligjshme të lidhura me narkotikët.