Erdhi nga Anglia me 20 mijë paund me vete, Policia e Durrësit ia bllokon ‘thesarin’ në port

522
Sigal

Policia Kufitare e Durrësit i ka bllokuar një shtetasi  nga Mati, 20.300 paund britanik, që ai nuk i deklaroi në kufi kur hyri në portin e Durrësit. Kontrolli i imtësishëm u bë në kuadër të bashkëpunimit me Policinë  italiane në Bari, pasi dyshohej se në makinën e shtetasit në fjalë ishin fshehur  vlera monetare.

POlicia njoftoi se më datën 21.10.2018 është përzgjedhur për kontroll të imtësishëm, B.D, 40 vjeç lindur  në Mat dhe rezident prej 7 vitesh në  Londer, Angli, i cili kishte mbëritur në Durrës me tragetin e linjës Bari- Durrës. Nga kontrolli  personal në prani të doganës, shtetasit B. D. iu gjetën 5300 paund si dhe gjatë kontrollit të imtësishëm të mjetit, Policia gjeti të fshehura në tavanin e mjetit dhe 3 pako me vlera monetare 15.000 paund britanik.

Policia Kufitare ka bërë bllokimin e sasisë prej 20 300 paund britanik ndërsa veprimet e mëtejshme  po i kryen  Drejtoria Vendore e Policisë Durrës për  veprat penale “ Mosdeklarim të ardhurave në kufi” dhe “Pastrim të produkteve të  veprës penale” .