Emrat/ Operacioni “Nomada”, ja kush janë 26 të arrestuarit me urdhër të SPAK

63
Sigal

Policia ka arrestuar 26 persona, nga 31 që ishin nën hetim, në kuadër të një operacioni të urdhëruar nga SPAK, kundër një grupi kriminal, që përmes dokumenteve të falsifikuara, përfshi edhe vizat, siguronte kalimin e personave të ndryshëm drejt SHBA dhe Kanadasë.

Hetimet, sipas SPAK, janë zhvilluar në bashkëpunim me autoritetet ligjzbatuese spanjolle dhe ato të Kosovës, ndërsa nën hetim ishin 31 persona, si organizatorë apo pjesëtarë të grupit kriminal.

Gjatë këtij operacioni, janë sekuestruar sendet që kanë shërbyer për kryerjen e veprës penale apo sende që përbëjnë produkt të veprës penale, shumat e parave 25 mijë euro, 20 mijë paund, sende me vlerë, një ambient i përshtatur për falsifikim të dokumentave, kompjutera e printera që shërbenin për shitje dhe transferta monedha virtuale – BITCOIN, sasi lëndësh narkotike e dokumenta të tjera me rëndësi për hetimin.

Gazetari Igli Çelmeta ka zbardhur për BalkanWeb emrat e personave të arrestuar në kuadër të operacionit “Nomada”.

 1. Bashkim Sula
 2. Njazi Ademaj
 3. Fitim Rama
 4. Ylli Brahimaj
 5. Gridi Elezi
 6. Rrezart Domi
 7. Osman Luca
 8. Artur Mici
 9. Arsen Caka
 10. Adrian Mema
 11. Maksim Domi
 12. Jugert Gashi
 13. Emiljan Marashi
 14. Roland Islamaj
 15. Behar Rexha
 16. Deila Qama
 17. Arnold Shahu
 18. Ylli Çaushaj
 19. Eriola Spaho
 20. Murat Gjuniku
 21. Bardhyl Imeri
 22. Bajram Xhaja
 23. Fatmir Stankova
 24. Arben Rushiti
 25. Leonardo Lama
 26. Xhelil Alla

Lidhur me këtë operacion ka reaguar edhe ministri i Brendshëm, Taulant Balla.

“Po konsolidohet çdo ditë sundimi i ligjit ndaj krimit të organizuar dhe veprimtarive të tjera kriminale. Mirënjohje çdo punonjësi të Policisë së Shtetit që po ngre lart vlerat e uniformës dhe po respekton betimin ndaj flamurit, ligjit dhe qytetarëve. Operacioni “NOMADA” ishte një sukses i plotë”, shprehet Balla.