Parlamenti britanik voton kundër planit të kryeministres May për daljen nga BE

488
Sigal

Deputetët e Parlamenti britanik kanë kundërshtuar të bindur marrëveshjen e Brexit të kryeministres May, duke votuar me 432 vota kundër, planin e Theresa May, gjë solli humbjen më të madhe për çdo qeveri të Mbretërisë së Bashkuar në epokën moderne parlamentare. Nuk mjaftuan fjalimet e kryeministres gjatë javës së fundit të debatit për të bindur anëtarët e Dhomës së Përfaqësuesve për të aprovuar planin e marrëveshjes për daljen nga Bashkimi Evropian këtë vit. Ligjvënësit nuk u lëkundën nga lutjet përfundimtare të Kryeministres May, me vetëm 202 prej tyre që votuan pro. Në këtë moment, Britania e Madhe ndodhet në një situatë delikate, pasi tashmë Theresa May nuk e ka më mbështetjen e Parlamentit dhe ka mbetur e vetme në planin e saj për Brexit. Partia opozitare Laburiste menjëherë solli një votë mosbesimi në qeverinë e May-t, duke shpresuar që të përfitonte nga një moment të rrezikshëm për të detyruar zgjedhjet e përgjithshme. Analistët mendojnë se gjasat që të ndodhë ky skenar janë të shumta, raportoi ditën e djeshme CNN. Duke pranuar shkallën e humbjes, Kryeministrja tha se do të lejonte që Shtëpia e Buxhetit të debatonte mocionin të mërkurën.
Udhëheqësi i punës Jeremy Corbyn e quajti humbjen “katastrofike” dhe tha se një votë mosbesimi do të lejonte Dhomën e Komuniteteve “të jepte vendimin e saj mbi paaftësinë e qartë të kësaj qeverie”. Por May u kërkoi ligjvënësve të dëgjojnë qytetarët britanikë që votuan për t’u larguar nga BE. “U kërkoj anëtarëve nga të gjitha anët që të dëgjojnë njerëzit britanikë, të cilët dëshirojnë që kjo çështje të zgjidhet dhe të punojë me qeverinë për të bërë pikërisht këtë”, tha May. Tashmë nëse Theresa May humbet votën e mosbesimit, me shumë gjasa, Britania do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme. Megjithatë, May tha se do të ndiqte një proces me dy faza për të thyer bllokimin e Brexit. Së pari, ajo ofroi bisedime ndërpartiake me ligjvënësit si një përpjekje për të provuar dhe për të gjetur një rrugë përpara. May premtoi se qeveria do t’i afrohej këtyre bisedimeve në një mënyrë “konstruktive”. Pastaj, nëse del një konsensus, ajo do të ndërmarrë një plan të rishikuar me Bashkimin Evropian.

Britania e Madhe duhet të largohet nga Bashkimi Evropian në datën 29 mars 2019, pavarësisht nëse ka apo jo një marrëveshje brenda vendit. Kryeministrja May u shpreh se “çdo ditë që kalon pa zgjidhjen e kësaj çështjeje do të thotë më shumë pasiguri, më shumë hidhërim dhe më shumë rreziqe”.