Tefta Radi: Sot 66 vjetori i vdekjes së folkloristit, rilindësit, filozofit, atdhetarit shkodran At Vinçenc Prennushi

575
Sigal

Regjimi totalitar komunist censuroi, terrorizoi dhe dhunoi barbarisht figurën e françeskanit imzot Vincenc Prennushit, duke dashur të shpërfytyrojë thelbin e ideve te tij. At Vincenc Prennushi mbetet një nder personalitetet më të shquara te Rilindjes dhe kulturës sonë kombëtare, njëherazi dhe i kishës katolike, luftëtar në bindje e ide, i demokracisë së re që po lindte në Shqipëri në gjysmën e parë të shekullit 20. Ai i mbrojti ato me çmimin e një jete të vyer. Shumë e pasur e komplekse figura e At Vinçenc Prennushit. Ndër 64 vite jete, 23 janë përgatitje, 36 shpërthim krijimtarie dhe 5 ndërprerje të dhunshme. Ai shfaqet si personalitet poliedrik i letrave shqipe, i plotësuar në secilën nga fushat ku rrezatoi kulturë .

për më tepër lexoni Gazetën Telegraf