Si u vra Luigj Gurakuqi nga djali i tezes së tij, në hotelin “Cavour” të Barit

1049
Sigal

Përvjetori/ Luigj Gurakuqi, nxënës i De Radës, mik i Ismail Qemalit dhe bashkëluftëtar i Fan Nolit, një faktor në politikën shqiptare 

Luigj Gurakuqi është një nga besnikët e kryetrimave të Shqipërisë dhe një figurat kryesore të lëvizjes sonë patriotike. Ai ishte njeri paqësor dhe bashkëpunues, që kërkonte gjithmonë mirëkuptimin dhe bashkimin kontributeve për të ndërtuar një Shqipëri të pavarur. Luigji u lind në Shkodër, 134 vjet më parë dhe pikërisht, në vitin 1879, në një prej familjeve më të nderuara të këtij qyteti dhe deri në moshën 15-16- vjeçare, ai kreu studimet në vendlindje. Pastaj, familja e dërgoi në Itali, ku Gurakuqi shkëlqeu me të gjithë talentin e vet, në të gjitha lëndët shkollore.

për më tepër lexoni Gazetën Telegraf