Nesër do të lexoni/ 2 shkurt (1943-2018), 75-vjetori i Betejës së Stalingradit

721
Sigal

Albert Zholi

Në Luftën e Dytë Botërore, drejtpërdrejt dhe në forma të tjera, kanë qenë të inkuadruar 72 vende ose shtete të botës nga 78 prej tyre ishin krejt gjatë asaj kohe
Me kalimin e kohës në Stalingrad trupat gjermane po sfiliteshin nga luftimet e mundimshme, ndërkohë që nga ana tjetër e lumit Vollga partizanë dhe rekrutë të rinj mbërrinin për t’iu shtuar ushtrisë së kuqe
Stalini personalisht e kishte marrë në dorë komandimin e trupave ruse (sovjetike) duke apeluar dhe bërë ftesë në të të ashtuquajturin “patriotizmin rus”.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ishte i pranishëm në ceremonitëe zhvilluar në qytetin që dikur njihej si Stalingrad, ku shënohet 75-vjetori i njërës prej betejave më të përgjakshme në Luftën e Dytë Botërore. Ceremonitë në qytetin, i cili tashme e ka emrin, Volgograd, përfshijnë edhe një paradë me 75 tanke. Po ashtu, në ceremoninë që u zhvillua në qendër të qytetit, do të marrin pjesë edhe 1,500 ushtarë dhe 50 aeroplanë. Beteja pesëmuajshe për Stalingradin ishte shndërruar në simbol të rezistencës sovjetike para sulmeve shkatërruese naziste në periudhën 1942-43 dhe kjo betejë shënon pikë të kthimit në luftë. Konsiderohet se më tepër se 1 milion njerëz janë vrarë në këtë gjakderdhje në Stalingrad, derisa forcat sovjetike i ndalën dhe pastaj i goditën fuqishëm forcat okupuese naziste.
Beteja e famshme….Për më shumë lexoni nesër në Gazetën ” Telegraf”