Agim Shehu:Ju tregoj takimet e mia me ministrin e arsimit Bedri Spahiu dhe sekretin e Liri Belishovës për dërgimin në universite

606
Sigal

INTERVISTA/ Flet poeti i njohur Agim Shehu: Kur mbarova fakultetin në Tiranë, më thanë të zgjidhja, o Moskën, o të dashurën time “borgjeze”! Unë zgjodha të dytën

Vjersha ime e parë ishte për Debatikun. Shihja emrin tim me shkronja gazete e fluturoja me të në dorë si mbi krahë zogu! Ca net fjeta me të poshtë nënkrejes”! Kështu u shpreh dje, në një intervistë ekskluzive, për gazetën “Telegraf”, shkrimtari dhe poeti Agim Shehu, i cili gjithashtu e konfirmon rrëfimin e dikurshëm të Kadaresë, për shkrimin  e një romani në moshën 13 vjeçare. “Pas një grindjeje fëminore, e ndamë librin përgjysmë”, nënvizon ai. Ndërsa, për pjesën pas fakultetit, Shehu thotë se, ishte piketuar për studime pasuniversitare në universitetin “Gorki”, të Moskës, por lidhja e tij, me një vajzë e pengoi. Dhe ata i thanë: “Zgjidh e merr, o Moskën, o borgjezen”! Por poeti që nuk e duronte dot komoditetin e ardhshëm, duke shkelur mbi ndjenjat e tij të sinqerta, zgjodhi të dytën. Dhe sot, nuk ka asnjë shenjë pendese, por ndihet krenar për këtë zgjedhje.

  Z. Agim, do dëshiroja një bisedë rreth letërsisë në ecje, aq më tepër te një autor me jetë tepër të trazuar e të gjatë. Mesa di, janarin që vjen, mbushni 80 vjeç, prandaj dëshiroj që gjithçka në këtë intervistë të jetë e përsosur.

për më tepër lexoni Gazetën Telegraf