Zjarret në Kanada, SHBA në alarm për ndotjen e ajrit nga tymi

77
Sigal

Banorët në pjesë të veriperëndimit të Shteteve të Bashkuara janë nën alarmin e cilësisë së ajrit këtë fundjavë pasi tymi nga një valë zjarresh kanadeze u zhvendos në jug përtej kufirit.

Shtyllat e trasha të tymit nga flakët në provincën kanadeze të Albertës kaluan në shumë shtete duke përfshirë Montana, Kolorado, Idaho dhe Utah.

Por një front i ftohtë i Paqësorit që lëviz në zonë në fund të fundjavës pritej të sillte shi dhe erë që mund të largonte tymin.

Zyrtarët në Montana thanë të dielën se pothuajse i gjithë shteti ishte prekur nga tymi i zjarrit dhe lëshuan një alarm për cilësinë e ajrit për më shumë se tre duzina qarqe. Disa zona po përjetonin nivele “shumë të pashëndetshme” të cilësisë së ajrit.

Stacioni i Shërbimit Kombëtar të Motit në Glasgow, Mont. , gjithashtu e cilësoi cilësinë e ajrit “shumë të pashëndetshëm” dhe u bëri thirrje njerëzve të kufizojnë kohën e tyre jashtë, të mbyllin dritaret dhe të përmbahen nga djegia e mbeturinave.

U prekën gjithashtu pjesë të Kolorados lindore, me zonat e metrosë së Denverit dhe Kolorado Springs që panë nivele të pashëndetshme të cilësisë së ajrit në pika të dielën.

Një këshillë shëndetësore për cilësinë e ajrit për tymin e zjarrit ishte në fuqi të paktën deri në orën 16:00 sipas kohës lokale.

“Nëse tymi është i trashë ose bëhet i trashë në lagjen tuaj, mund të dëshironi të qëndroni brenda,” paralajmëroi këshillimi. “Kjo është veçanërisht e vërtetë për ata me sëmundje të zemrës, sëmundje të frymëmarrjes, shumë të rinj dhe të moshuar.”

Kushtet pritej të përmirësoheshin, por disa ndikime shëndetësore te banorët, veçanërisht ata me rrezik më të lartë, ishin ende të mundshme deri të dielën pasdite, shtuan zyrtarët e Kolorados.

Utah dhe Idaho gjithashtu filluan të shihnin tym nga zjarret të premten dhe paralajmëruan banorët e cenueshëm të ishin të kujdesshëm.

Zyrtarët kanadezë të zjarrit lëshuan një deklaratë të veçantë për cilësinë e ajrit për pjesën më të madhe të Albertës dhe thanë se zjarret vetëm këtë vit kanë djegur më shumë se dy milionë hektarë, sipas CBC.