Zjarr i fuqishëm në Korenë e Jugut, 6 viktima e dhjetëra të plagosur në rrugë

122
Sigal

Të paktën gjashtë persona kanë vdekur dhe dhjetëra janë plagosur në një zjarr që shpërtheu në një pjesë të mbuluar të autostradës pranë Seulit , sipas reaguesve të parë dhe mediave.

Imazhet e shpërndara nga mediat dhe mediat sociale treguan se pjesa e mbuluar e autostradës – e cila është e mbuluar nga një strukturë e veçantë izoluese e zërit për të mbrojtur ndërtesat fqinje nga zhurma e trafikut të automjeteve – të përfshirë nga flakët.

Zjarri filloi kur një autobus u përplas me një kamion rreth orës 13:50 në pjesën e mbuluar të autostradës Guacheon, tha për AFP një zyrtar nga departamenti i zjarrfikësve të qytetit. Zjarri u përhap shpejt, por zjarrfikësit ishin në gjendje ta vendosnin atë nën kontroll, tha oficeri. “Ne jemi duke kryer hetime brenda këtij departamenti në rast se ka viktima të tjera”, shtoi ai. Sipas zyrtarit, 37 persona janë lënduar.

Për shkak të trafikut të shtuar, automjetet patën vështirësi të largoheshin nga vendi i ngjarjes kur shpërtheu zjarri dhe u dëgjua shpërthimi, tha një dëshmitar okular për televizionin YTN.