Zgjedhjet në Turqi/ Mbyllen qendrat e votimit me fillimin e numërimit të votave

69
Sigal

Qendrat e votimit janë mbyllur në balotazhin e parë të zgjedhjeve në Turqi, një garë në të cilën presidenti konservator Rexhep Tajip Erdogan ishte favoriti i fortë për të zgjatur sundimin e tij me rrënjë islamike deri në vitin 2028. Rezultatet paraprake priten më vonë të dielën.

Erdogan fitoi raundin e parë të votimit më 14 maj, por nuk arriti një shumicë të plotë kundër kundërshtarit të tij laik, 74-vjeçarit Kemal Kilicdaroglu.

Erdogan, 69 vjeç, shpreson të zgjasë sundimin e tij në një dekadë të tretë dhe të vazhdojë me rrugën gjithnjë e më autoritare të Turqisë, politikën e jashtme muskulare dhe qeverisjen joortodokse ekonomike.

Ai sfidoi sondazhet e opinionit dhe doli në avantazh me një epërsi pothuajse pesë pikë ndaj Kilicdaroglu në raundin e parë të zgjedhjeve me pasoja të thella për vetë Turqinë dhe gjeopolitikën globale.

Shfaqja e papritur e fortë e Erdoganit në mes të një krize të thellë të kostos së jetesës dhe një fitore në zgjedhjet parlamentare për një koalicion të Partisë së tij konservatore AK (AKP) me rrënjë islamike, MHP-së nacionaliste dhe të tjerëve, e nxitën aktivistin veteran.

Rezultatet e balotazhit të së dielës do të vendosin jo vetëm se kush e udhëheq Turqinë, një vend anëtar i NATO-s me 85 milionë banorë, por edhe se si qeveriset ajo, ku po shkon ekonomia e saj pasi monedha e saj ra në një të dhjetën e vlerës së saj kundrejt dollarit. dekada, dhe forma e politikës së saj të jashtme, e cila e ka parë Turqinë të zemërojë Perëndimin duke kultivuar lidhje me Rusinë dhe shtetet e Gjirit.