Zgjedhjet/ Erdogan humbet qytete kyçe, ndërsa Turqia ndjen ‘fyerjen’ e recesionit

311
Sigal

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan krenohet si ndërtues dhe menaxher i qyteteve. Për herë të parë që nga viti 1994, shumë prej tyre u kthyen kundër tij të djelën, sipas votimit, raporton Bloomberg News.

Kryeqyteti, Ankaraja dhe qytete përgjatë bregdetit të Mesdheut rrëzuan aleancën nacionaliste të Erdoganit në zgjedhjet vendore, të nxitura nga një recesion i ndezur dhe luhatje me monedhën vendase. Dhe pas orëve të deklaratave të fitimit në qytetin më të madh të Turqisë dhe qendrën e zhvillimit ekonomik,  Stambollit, kandidati i opozitës doli përpara në votimet zyrtare. Blloku qeverisës i Erdoganit në masë të madhe qëndronte kryesues në zonën rurale të vendit.

Lira turke përmbysi humbjet sot në mëngjes, me 0.2 për qind ndaj dollarit në orën 8:41 në Stamboll. Autoritetet kishin parandaluar që bankat e huaja të hynin në likuiditet para votimit, duke e bërë praktikisht të pamundur që ata të ulnin vlerën e monedhës vendase. Megjithatë, ky është interpretuesi i dytë më i keq në tregjet në zhvillim këtë vit, pas valutës së Argjentinës, me një humbje prej 5 përqind kundrejt dollarit.

Pengesa e parë e Erdogan në sondazhet tregon se Partia e tij AK në pushtet dhe partneri i saj nacionalist po paguajnë ‘çmimin’ pasi ekonomia u zhyt në recesionin e saj të parë që nga kriza globale financiare. Ndonëse rezultati nuk do të ndikojë në formën zyrtare të Erdoganit si trup ekzekutiv, ulja e mbështetjes do të shtojë urgjencën ndaj përpjekjeve për të kthyer ekonominë në një udhë të zhvillimit dhe për të rifituar besimin e investitorëve, pas viteve të zgjidhjeve populiste të shpejta.

“Opozita merr një nxitje morale,” tha Ozgur Unluhisarcikli, kreu i Fondit Gjerman Marshall të zyrës së Shteteve të Bashkuara në kryeqytetin turk. “Partia qeverisëse është gati të kalojë nëpër një kohë të vështirë për shkak të inflacionit dhe recesionit”.

Të hënën në mëngjes, pasiguria më e madhe ishte mbi luftën për zyrën e kryetarit të bashkisë në Stamboll. Kandidati i opozitës CHP Ekrem Imamoglu mori një kryesim të ngushtë me 48.8 përqind të votave, citon agjencia e lajmeve Demiroren pro-qeveritare, duke raportuar të dhënat zyrtare të Bordit të Zgjedhjeve. Ish-kryeministri Binali Yildirim mbeti me 48.5 për qind.

Aleanca e udhëhequr nga Partia e AK Erdogan kapi 51.6 përqind të votave kombëtare, me 99 përqind të votave të numëruara, njoftoi agjensia shtetërore Anadolu Agency. Kampi kundërshtar i udhëhequr nga Partia Popullore Republikane, ose CHP, kishte 37.6 për qind, ndërsa HDP pro-kurde fitoi 4.2 për qind.

Pjesa e përgjithshme e votave për aleancën e Erdoganit nuk u ndryshua në mënyrë dramatike që nga votimi presidencial i vitit të kaluar, ndërsa mbajti qëndrimin e tij mbi brendësinë e vendit, ku retorika e tij nacionaliste-fetare apelon në një bazë më konservatore. Erdogan mori 52.6 përqind të votave në qershor.