Vizita e mbretit Charles në Francë u shty pas protestave të pensioneve, Macron: Nuk do të ishim seriozë, do të na mungonte sensi i përbashkët

65
Sigal

Vizita shtetërore e mbretit Charles III në Francë është shtyrë pas një kërkese të presidentit Emmanuel Macron, thotë Downing Street.

Presidenti francez tha se “ne nuk do të ishim seriozë dhe do të na mungonte sensi i përbashkët” për të vazhduar pasi sindikatat thirrën një ditë protestash pensionesh gjatë vizitës.

Udhëtimi në Paris dhe Bordeaux duhej të fillonte të dielën.

Por të dy qytetet u kapën nga dhuna të enjten, disa nga më të këqijat që nga fillimi i demonstratave në janar.

Buckingham Palace tha se vendimi për të shtyrë vizitën tre-ditore nga Charles III dhe Camilla, Queen Consort, ishte për shkak të “situatës në Francë”.

“Madhështitë e tyre mezi presin me padurim mundësinë për të vizituar Francën sapo të gjenden datat”, shtohet në deklaratë.

Duke folur në fund të një samiti të BE-së në Bruksel, Presidenti Macron tha se nga momenti i së enjtes mbrëma kur sindikatat njoftuan një ditë tjetër veprimi për të martën, dy ditë pas vizitës shtetërore, ai mendoi se do të ishte e papërshtatshme për Mbretin dhe Camilla, per te udhetuar.

“Meqenëse kemi miqësi, respekt dhe vlerësim të konsiderueshëm për Madhërinë e Tij dhe Mbretëreshën dhe popullin britanik, unë mora iniciativën këtë mëngjes për të thirrur mbretin dhe për të shpjeguar situatën. Mendja e shëndoshë dhe miqësia na shtynë të propozojmë një shtyrje”.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar shtoi se vendimi ishte “marrë me pëlqimin e të gjitha palëve”. Macron tha se Franca kishte propozuar zhvendosjen e udhëtimit në fillim të verës.

Vendimi është një humbje e konsiderueshme e fytyrës për Francën dhe presidentin Macron. Kjo supozohej të ishte një vitrinë për Francën, duke e prezantuar monarkun e ri me më të mirat e jetës franceze dhe duke forcuar një miqësi të sapozgjuar.

Por protestat e bënë të pamundur udhëtimin. Disa qytete franceze panë dhunë në periferi të demonstratave kryesisht paqësore të së enjtes që tërhoqën më shumë se një milion njerëz.

Hyrja e bashkisë në Bordo u ndez. Në kryeqytet, u hodh gaz lotsjellës dhe Ministri i Brendshëm Gérald Darmanin tha se 903 zjarre u ndezën, në një qytet ku mbeturinat janë lënë të pambledhura që nga 6 marsi.