Viktimat e shembjes së ndërtesës në Miami morën gati një miliard dollarë dëmshpërblim

69
Sigal

Viktimat e prishjes së një ndërtese banimi në Surfside të Floridës dhe familjet e tyre ranë dakord për dëmshpërblim në shumën 997 milionë dollarë nga sigurimet, kompanitë e ndërtimit dhe të tjerë kundër të cilëve ngritën padi, tha avokati i familjeve të viktimave.

Prishja e ndërtesës vrau 97 njerëz.

Sipas marrëveshjes që ende nuk është miratuar nga gjyqtari i rrethit të Majamit, dëmshpërblimi do t’u paguhet familjarëve të personave të vdekur në aksident, si dhe qiramarrësve që u plagosën ose mbetën pa shtëpi  të Amerikës”.

“Klientët tanë janë viktima të tragjedisë. Nëse keni humbur një të dashur, asnjë shumë parash nuk mjafton. Por klientët tanë janë të kënaqur me këtë dëmshpërblim”, tha avokatja Harley Tropin.

Avokatët e kompanive të paditura ende nuk kanë folur. Miami Herald raportoi se marrëveshja u njoftua gjatë seancës gjyqësore.

Gjatë kontrollit, gjykatësi i qarkut në Miami Dade u tha të dyja palëve se ai shpresonte se çështja do të përfundonte deri në përvjetorin e parë të prishjes së ndërtesës më 24 qershor, raporton Herald.

Kullat 12-katëshe Chaplain Towers pranë Miami Beach u shembën papritur më 24 qershor 2021.

Ekipet e shpëtimit punuan ditë e natë për më shumë se një muaj në rrënoja për të gjetur dhe identifikuar eshtrat e viktimave.

Besohet të jetë një nga prishjet aksidentale më vdekjeprurëse të ndërtesave në historinë amerikane.

Hetuesit federalë nuk kanë arritur zyrtarisht se çfarë çoi në shembjen e ndërtesës së ndërtuar në 1981, por inspektorët kanë vërejtur vazhdimisht probleme.