VIDEO/ Qindra persona përplasen me policinë, nisin protestat në Barcelonë

451
Sigal

Mbështetësit e pavarësisë bllokuan rrugët në disa pjesë të rajonit të Katalonjës, gjatë kohës që ministrat e qeverisë spanjolle zhvillonin një mbledhje në Barcelonë. Qinda protestues janë përplasur më policinë gjatë protestës për Pavarsisnw e Katalonjës nga Spanja.

Shkak i shpërthimit të protestave u bë vendimi i kryeministrit spanjoll, Pedro Sanches për të mbledhur Këshillin e Ministrave në Barcelonë. Vendimi për ta zhvilluar takimin e kabinetit në Barcelonë, erdhi disa muaj pasi udhëheqësit separatistë u burgosën pas përpjekjeve të dështuara për të shpallur pavarësinë e rajonit nga Spanja.

Kryeministri Pedro Sánchez dhe kreu katalan Quim Torra ranë dakord të enjten për të pasur një “dialog efikas”. Mediat vendase presin që numri i protestuesve kundër Madridit të rritet më tej në ditët në vijim.