Vdes piktori dhe skulptori i njohur zvicerian Gottfried Honegger

470
Piktori dhe skulptori i famshëm zviceran, Gottfried Honegger vdiq dje në apartamentin e tij në Zyrih, në moshën 98-vjeçare, sipas informacioneve të publikuara nga media zvicerane. Në vitin 2015, qendra ”Pompidu” në Paris kishte propozuar një retrospektivë të këtij projektuesi. Disa muze të njohur kanë marrë disa prej veprave të tij duke përfshirë muzeun e artit modern në Nju Jork. Ai mori famë në organizimin e ekspozitave duke përfshirë Ekspozitën Kombëtare të Zyrihut në vitin 1939, ku krijoi edhe ekspozitën e parë lëvizëse të artit grafik në Zvicër.
Sigal