U zhduk në vitin 2000, gjendet brenda frigoriferit të motrës

425
Sigal

Trupi i një gruaje kroate e cila ishte zhdukur në vitin 2000 u gjet pas më shumë se 18 vitesh në frigoriferin e motrës. Jasmina Dominic u pa për herë të fundit kur ishte 23 vjeçe në vitin 2000. Familja e saj vazhdoi e raportoi të zhdukur vetëm në vitin 2005 por më pas i kishte thënë policisë se ajo jetonte jashtë shtetit.

Por oficerët e policisë gjetën trupin e saj brenda një frigoriferi në korridorin e shtëpisë së familjes në fshatin Pavlovec, në verilindje të kryeqytetit të Zagrebit, të shtunën. Zyrtarët kanë arrestuar motrën e viktimës, 45-vjeçaren Smiljana Srnec, ndërsa trupi i viktimës do t’i nënshtrohet autopsisë.

Zëdhënësi i policisë Nenad Risak tha se familja i kishte thënë policisë në të kaluarën se Dominic jetonte jashtë vendit.
Rasti ka tronditur Kroacinë, dhe shumë njerëz pyesin se si ishte e mundur që familja të kishte jetuar kaq gjatë me një trup të fshehur në shtëpi.

“Ata (familja) na orientuan në drejtime të tjera gjatë hetimeve”, tha Risak duke dhënë detaje për hetimin fillestar lidhur me zhdukjen e Jasmina Dominic. “Ne kontrolluam shtëpinë (gjatë hetimit) … por nuk kishim informacion se mund të kishte ndodhur diçka brenda shtëpisë”, njoftoi policia.

foto galeri foto galeri foto galeri