Turqia dhe Iraku bien dakord të bashkëpunojnë kundër grupeve ekstremiste

107
Sigal

Turqia dhe Iraku kanë rënë dakord të vazhdojnë bashkëpunimin e tyre në luftën kundër organizatave ekstremiste, duke përfshirë grupin e Shtetit Islamik dhe rebelët Kurdë, tha të enjten Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

Duke folur para gazetarëve pas takimeve me Kryeministrin vizitues Irakian Mustafa al-Kadhimi, Erdogan gjithashtu tha se ai shpresonte që një tubacion i naftës Irako-Turke që ishte dëmtuar nga ISIS gjatë konfliktit kundër grupit militant do të riparohej së shpejti dhe do të rifillonte transferimet e naftës në tregjet botërore.

Turqia ka kryer ofensiva të shumta ndërkufitare tokësore dhe ajrore në Irakun verior fqinj për të sulmuar militantët e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit, ose PPK, të cilët mbajnë bazat në rajon. Ofensiva e fundit në qershor, e quajtur Operacioni Clager Tiger, pa komandot turke duke u ngritur me ajër në territorin Irakian.

Partia e Punëtorëve të Kurdistanit, e cila ka luftuar shtetin turk që nga viti 1984, konsiderohet të jetë një organizatë terroriste nga Turqia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian.

Erdogan u shpreh se : “Ne kemi rënë dakord të vazhdojmë luftën tonë kundër armiqve tanë të përbashkët ISIS, PPK dhe FETO,” – ky i fundit një referencë për një rrjet të udhëhequr nga kleriku turk me qendër në SHBA Fethullah Gulen, të cilin Turqia e fajëson për një grusht shteti të dështuar në 2016. Gulen mohon përfshirjen në përpjekje.

“Nuk ka vend për terrorizëm separatist në Turqi, Irak ose Siri,” tha Erdogan. “Rajoni ynë nuk do të gjejë paqe derisa të shkatërrohet terrorizmi.”

Duke folur përmes një përkthyesi, al-Kadhimi u tha gazetarëve se nuk ishte “e mundur që Iraku të tregonte tolerancë ndaj ndonjë (grupi) që kërcënon Turqinë.”

Të dy vendet ranë gjithashtu dakort të vazhdojnë të punojnë në një plan veprimi të propozuar nga Turqia drejtuar “përdorimit efektiv” të ujërave të lumit Tigris, pas ndërtimit të digës së Ilisu në Turqinë juglindore nga Turqia, u tha udhëheqësi turk gazetarëve.

“Si Turqi, ne theksojmë që uji nuk duhet të vlerësohet si një faktor për mosmarrëveshje, por një fushë për bashkëpunim,” tha Erdogan.