Turqia arreston edhe 60 persona për lidhje të dyshuara me Gulen

461
Turkish soldiers patrol outside the Aliaga court and prison complex, during the trial of US pastor Andrew Brunson, held on charges of aiding terror groups, in Aliaga, north of Izmir, on July 18, 2018. Andrew Brunson, head of a small Protestant church in the western city of Izmir, has been in detention since October 2016. Turkish prosecutors accuse Brunson of links to a group led by US-based Muslim preacher Fethullah Gulen -- who Ankara says was behind a failed 2016 coup -- and the Kurdistan Workers' Party (PKK). / AFP PHOTO / OZAN KOSE
Sigal

Autoritetet turke arrestuan të hënën 51 ushtarë dhe nëntë persona të tjerë për shkak të lidhjeve të dyshuara me klerikun e SHBA-së, tha policia e Stambollit. Ankaraja e akuzon se orkestroi grushtin e dështuar në 2016 kundër Presidentit Tayyip Erdogan.

Të ndaluarit ishin në mesin e 89 të dyshuarve, arrestimi i të cilëve ishte urdhëruar në një hetim të nisur nga prokurorët e Stambollit dhe u përhap në nëntë provinca, thuhet në deklaratë sipas Reuters.

Autoritetet kanë kryer sulme të herë pas hershme kundër mbështetësve të dyshuar të klerikut Fethullah Gulen që nga përpjekja e grushtit të shtetit të korrikut 2016, në të cilin u vranë 250 vetë. Guleni mohon përfshirjen në këtë incident.

Ndërsa, prokurorët e Ankarasë lëshuan urdhër-arrest për 13 oficerë të lartë, 3 prej të cilëve janë ende në detyrë, tha gazeta Hurriyet.

Turqia ka arrestuar rreth 160,000 njerëz dhe ka shkarkuar pothuajse të njëjtin numër të nëpunësve civilë që nga tentativa e pushkës, tha zyra e të drejtave të njeriut në U.N në mars. Nga ky numër, më shumë se 50,000 janë akuzuar zyrtarisht dhe mbahen në burg gjatë gjykimit të tyre.