Turqi, numri i të vdekurve nga koronavirusi kalon shifrën mbi 1 mijë

293
Sigal

Turqia raportoi 95 vdekje të reja të shtunën nga koronavirusi, duke ne çuar shifrën në 1101 viktima.

Numri i rasteve të diagnostikuara u rrit në 52,167 pasi 5,138 testuar pozitivë për virusin, tha Koca.

Pandemia ka vrarë afro 108,200, dhe ka infektuar më shumë se 1.76 milion njerëz në të gjithë botën.

Sipas universitetit amerikan “Johns Hopkins”, 401.800 persona janë rikuperuar.

Miliona turq janë izoluar të shtunën dhe të dielën, pas një vendimi të menjëhershëm të qeverisë turke që shkaktoi dyndje nëpër super-markete.