Tsipras : Sistemi shëndetësor ka arritur kufijtë e tij

52
Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ- Προοδευτική Συμμαχία, Αλέξης Τσίπρας (Κ), συναντάται με εργαζόμενους του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του στα Ιωάννινα, Τρίτη 10 Νοεμβρίου 2020. Επίσκεψη του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία Αλέξη Τσίπρα στα Ιωάννινα. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΡΑΠΑΚΟΥΣΗΣ

Sistemi kombëtar shëndetësor pothuajse ka arritur kufijtë e tij dhe ne duhet ta mbështesim atë në mënyrë thelbësore, duhet të marrim iniciativa për të adresuar këtë gjendje tragjike dhe dramatike, këtë tragjedi që po përjeton shoqëria greke, tha sot kreu i SYRIZA-s, Alexis Tsipras.

“Vendi ynë po përjeton një tra gjedi”, tha ai, duke shtuar se numri i të vd eku rve në fundjavën e fundit regjistroi një rekord negativ dhe të trishtuar. “Kjo tragjedi duhet të na shqetësojë të gjithëve. Pyetja është se si të mund të shpëtojmë jetën e njerëzve dhe të mbështesim mjekët dhe infermierët në çdo betejë”, shtoi Tsipras.

Greqia ka regjistruar 211 vdekje në dy ditë rradhazi duke u renditur e 10-ta përsa i përket popullsisë së saj.