Trump do të marr pjesë në takimin e G7-së që do të zhvillohet të dielën

445
WASHINGTON, DC - MARCH 01: U.S. President Donald Trump participates in a meeting with leaders of the steel industry at the White House March 1, 2018 in Washington, DC. Trump announced planned tariffs on imported steel and aluminum during the meeting, with details to be released at a later date. (Photo by Win McNamee/Getty Images)
Sigal

Presidenti amerikan, Donald Trump pritet të marrë pjesë në samitin e G7-tës, i cili do të mbahet në Kanada të dielën, tha një zyrtar i lartë i qeverisë kanadeze.

Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau pritet të ketë takime dypalëshe me të gjithë udhëheqësit e G7-tës, përfshi edhe presidentin Turmp.

E veçanta e këtij takimi është se vie pas aplikimit të taksës doganore për metalet që hynë në SHBA nga Bashkimi Evropian, Meksika dhe Kanada.

Vendimi administratës së presidentit Donald Trump, ka ngjallur reagimet e BE-së dhe Kanadasë, ku disa zyrtarë e kanë parë edhe si fillim të luftës tregtare.