Terror në Francë, sulmohet Parisi, mbi 60 të vdekur, dhjetra pengje

370
Franca sërish në panik. Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar mbrëmjen e sotme në kryeqytetin francez, Paris. Mësohet se nga të shtënat me kallashnikov ka edhe viktima. Sipas mediave të huaja, deri më tani raportohet për dhjetra të vdekur dhe disa të plagosur.
Ndërkohë që menjëherë ka ndodhur edhe një shpërthim, pranë stadiumit “Stade de France”, ku po luhej miqësorja Francë-Gjermani. Mësohet se i pranishëm në stadium ka qenë dhe presidenti francez, Francois Hollande, i cili u evakuua nga policia menjëherë për arsye sigurie. Rreth stadiumit u numeruan mbi 60 te vdekur.
Ne Twitter, ISIS ka ndermarre persiper sulmin dhe feston per vrasjet qe sapo ndodhen ne Paris.
Sakaq, sulmet e regjistruara kanë ndodhur jo larg zonës ku ndodhet redaksia e revistës satirike “Charlie Hebdo”, e cila në muajin janar u sulmua nga një grup ekstremist. Në këtë akt terrorist humbën jetën 13 persona, punonjës të revistës.
Burime ende të pakonfirmuara pohojnë se shpërthimi me eksploziv në stadium dyshohet se ka qenë i planifikuar me sulm vetëvrasës.
Ora 00-00-Presidenti francez Hollande theksoi ne nje dalje per shtyppas ngjarjes se rende se sulmi eshte sulm i paster terrorist dhe se Franca do te mbylle kufijte per siguri.
Ora 23:59-Qindra tifoze kane mbetur te bllokuar ne stadium per arsye sigurie.
Ora 23:55-Parisi është futur në një “shtetrrethim” të përkohshëm pas ngjarjeve terroriste që tronditën kryeqytetin francez. Numri i viktimave ka shkuar 60.
Ora 23:35-Deshmitare thone se sulmuesit kane thirrur ‘Alahu eshte i madh” ne arabisht dhe me pas kane sulmuar.
Ora 23:30-Rreth 100 persona po mbahen peng ne Bataclan ne nje koncert nga 5-6 persona te armatosur dhe te mbuluar. Nje person qe ka shpetuar nga pengmarresit tregon se plot 100 pesona kane mbetur peng i terroristeve. “Daily Mail” raporton për të shtëna brenda restorantit “Petit Cambodge” në “Rue Bichat”, dy shpërthime pranë stadiumit “Stade de France”, ku po zhvillohej ndeshja miqësore mes Francës dhe Gjermanisë, si dhe të shtëna në qendrën e arteve “Paris Bataclan”, ku terroristët thuhet se po mbajnë edhe 100 pengje.
Ora 23:00-ISIS po feston dhe hashtagu i tyre ne Twitter, eshte ‘Parisi eshte ne flake’.
VRITET NJË NGA AUTORËT
Ora 22:48- Një prej autorëve të sulmeve të sotme në Paris është vrarë. Sipas Europe 1, autori është qëlluar nga policët francezë.
MEDIAT FRANCEZE: KA PENGMARRJE
22:43- Mediat franceze duke cituar burime nga policia, raportojnë edhe për një pengmarrje në brendësi të Bataclan, salla e koncerteve ku ndodhi një pre breshërive me armë zjarri në qendër të Parisit. Sipas tyre 100 persona janë mbajtur peng në këtë sallë.
Pikat ku kane ndodhur sulmet
MBLEDHJE URGJENTE, HOLLANDE NË MINISTRINË E BRENDSHME
Ora 22:39- Pas largimit nga stadiumi ku po luhej miqësorja Francë-Gjermani, për arsye sigurie, Presidenti Francois Hollande i është drejtuar Ministrisë së Brendshme franceze për një mbledhje emergjente me ministrin Bernard Cazeneuve.
Sigal