Të armatosur dhe agresivë, arrestohen pesë “skifterët” shqiptarë në Itali

135
Sigal

Të armatosur dhe të organizuar me tehe e gurë fleksibël për të prerë muret dhe për të hapur kasafortat, me radio për të komunikuar gjatë aksioneve, me telefona të fikur për të mos u përgjuar, të kompletuar me armë dhe shkopinj bejsbolli që nuk ngurrojnë t’i përdornin, brutalisht, si në rastin e sulmit më 10 dhjetor të pronarit të një lokali në Noventa, bashkëkombasit të tyre, i cili përfundoi në spital me një prognozë 60-ditore.

Kjo është banda e grabitësve shqiptarë të goditur nga policia pas hetimeve dhe përgjimeve nga Karabinierët Paduan. 5 të arrestuar, shqiptarë nga 30 në 40 vjeç, disa me precedentë, të akuzuar për bashkëpunim kriminal, grabitje, por edhe armëmbajtje pa leje, marrje mallrash të vjedhura dhe plagosje shumë të rënda.

Të paktën 40 grabitje i janë atribuar bandës, në shtëpitë e Paduanëve si në provincat e tjera veneciane, deri në Friuli dhe Toscana.

Hetimi nisi shtatorin e kaluar pas vjedhjes në një shtëpi në Polverara, nga ku ishte marrë një BMW luksoze.

Makina të fundit të vjedhura ose të paregjistruara me të cilat pasdite niseshin për të “spastruar” rrugët veneciane në kërkim të objektivave për të vjedhur.

Më pas, pas çdo goditjeje, ata pastroheshin tërësisht në mënyrë që të mos linin gjurmë që u atribuoheshin atyre.

Baza e tyre logjistike, ku u arrestuan pjesërisht,  ishte një apartament në Favaro Veneto, në rajonin e Venedikut, ku u gjetën armë, para dhe sende të vjedhura. Gjithashtu një makinë e përdorur për bastisjet e fundit brenda së cilës ishte çanta me pajisjet e krimit, me të cilën hapnin xhamat e shtëpive të prekura pa i zgjuar pronarët që flinin.