Tajvani i kundërpërgjigjet Kinës! Ngre aeroplanët e saj luftarakë

75
Sigal

Tajvani ngriti shpejt aeroplanët luftarakë si shenjë e paralajmërimit për 27 aeroplanët kinezë që shkelën hapësirën ajrore tajvaneze, njoftoi ministria e mbrojtjes këtij vendi.

Në përditësimin e fundit, ministria tha se 22 prej aeroplanëve kishin kaluar vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit, e cila ndan ishullin e vetëqeverisur nga Kina, raporton skynews.

Tajvani, të cilin Kina e pretendon si territorin e vet, tha se dërgoi aeroplanë dhe vendosi sisteme raketore për të “monitoruar” aktivitetet kineze në zonën e saj të identifikimit të mbrojtjes ajrore.

Misioni i fundit kinez përfshinte 17 aeroplanë luftëtarë kinezë Su-30 dhe 11 aeroplanë të tjerë, shtoi ministria e mbrojtjes e Tajvanit.

Një burim i njohur me planifikimin e sigurisë së Tajvanit i tha reuters se 22 aeroplanët që kaluan vijën mesatare nuk fluturuan shumë larg në tampon jozyrtar nga pala kineze. Aeroplanët e asnjërës palë normalisht nuk e kalojnë vijën mesatare.

Lëvizja vjen pasi Tajvani tha se disa nga veprimet ushtarake të Kinës rreth Tajvanit ishin brenda 12 miljeve detare nga bregu.