Sulmi ndaj centralit/ Parlamenti ukrainas thirrje Perëndimit: Vendosni sanksione ndaj industrisë bërthamore të Rusisë

54
Sigal

Parlamenti ukrainas i ka bërë thirrje Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) dhe vendeve të tjera që të dënojnë aktet ruse të terrorizmit bërthamor në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhya (ZNPP) dhe të vendosin sanksione kundër industrisë bërthamore të Rusisë.

NPP Zaporizhzhya është termocentrali më i madh bërthamor në Evropë dhe është pushtuar nga forcat ruse që nga 4 marsi.

Disa objekte të ZNPP janë dëmtuar nga sulmet ruse dhe punonjësit e stacionit janë robër të trupave okupuese.

Kremlini e përdor objektin si mbulesë për forcat e tij, pasi Ukraina nuk mund të kthejë zjarrin për rrezikun e shkaktimit të një katastrofe bërthamore.

Ditët e fundit, forcat ruse kanë sulmuar objektin dy herë, me një predhë që shpërtheu pranë njërit prej blloqeve të reaktorit. Inteligjenca ukrainase ka paralajmëruar se Moska mund të planifikojë një operacion të rremë, që do të fajësonte Ukrainën për dëmtimin e pamatur të objektit bërthamor.

Udhëheqja e IAEA-s i bëri thirrje Rusisë që të pranojë një mision monitorimi të IAEA-s në objekt pasi forcat ruse e bombarduan atë.