Siria kërcënon të godasë aeroportin e Tel Avivit

496
Sigal

Damasku ka kërcënuar se do i kundërpërgjigjet  agresionit izraelit dhe shumë shpejt do synojë aeroportin e Tel Avivit, ndërkohë kërkohet edhe ndërhyrja e  Këshilli të Sigurimit të OKB-së, që t’i japë fund ndërhyrjeve të IDF-it në hapësirën ajrore siriane.

Ky reagim i Sirisë vjen si hakmarrje ndaj sulmeve izraelite në qiellin sirian dhe atyre të kryera në afërsi  të Aeroportit Ndërkombëtar të Damaskut.

“A nuk është koha tani që Këshilli i Sigurimit të OKB-së të ndalë agresionet e përsëritura izraelite në territoret e Republikës Arabe të Sirisë?”, u shpreh përfaqësuesi i përhershëm i Sirisë në OKB, Dr Bashar al-Jaafari.

Sulmet ajrore kundër objekteve të dyshuara iraniane në afërsi të aeroportit më të ngarkuar të Sirisë janë bërë një normë për Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF), ish-shefi i stafit të së cilës haptas rrëfeu muajin e kaluar për të drejtuar një fushatë bombardimi në shkallë të gjerë në Siri për vite me rradhë.

Përveç shkaktimit të viktimave dhe dëmtimeve materiale nga sulmet e tyre “pranë të përditshmes”, misionet luftarake izraelite në Siri kanë kërcënuar në mënyrë të përsëritur fluturimet që veprojnë mbi vendin e rrënuar nga konflikti.