Shtanget Franca, medalistja e artë rrihet e dhunohet barbarisht nga trajneri në shtëpinë e saj. Edhe ai përfundon me sy të nxirë (FOTO)

181
Sigal

Yjet dhe politikanët francezë të sportit kanë shprehur zemërimin për lirimin e një trajneri të akuzuar për dhunë në familje ndaj kampiones olimpike të xhudos, Margaux Pinot, ndërsa prokurori i shtetit nisi një apel.

Pinot, 27, fituese e medaljes së artë në Lojërat Olimpike të Tokios, kishte lëndime serioze në fytyrë, duke përfshirë një thyerje të hundës, kur paraqiti një ankesë në polici në orët e para të së dielës. Ajo tha se partneri dhe trajneri i saj, Alain Schmitt, e kishte sulmuar atë në banesën e saj jashtë Parisit, e kishte përplasur për tokë, e kishte dhunuar verbalisht, e kishte goditur me grusht shumë herë, e kishte goditur vazhdimisht kokën në tokë dhe u përpoq ta mbyste.
Pinot tha se ajo arriti të shpëtonte nga apartamenti me ndihmën e fqinjëve dhe thirri policinë. Oficerët arrestuan dhe morën në pyetje Schmitt atë natë.

Çështja u çua shpejt në një seancë gjyqësore të martën ku Schmitt, 38 vjeç, mohoi akuzat. Prokurori i shtetit kërkoi një dënim me kusht me një vit për atë që ata e konsideruan “dhunë shumë të rëndë”. Por gjyqtari vendosi se nuk kishte “prova të mjaftueshme fajësie” që prokuroria të procedonte. “Një gjykatë nuk është kurrë aty për të treguar se kush po thotë të vërtetën dhe kush po gënjen,” tha gjyqtari.

Schmitt i tha gjykatës se ai i mohoi akuzat “100%” dhe se kishte qenë një luftë mes të dashuruarve, e nisur nga Pinot.

Pinot ka postuar një foto të fytyrës së saj të fryrë dhe të plagosur në rrjetet sociale. Ajo foli për “gjak në dyshemenë e banesës sime” dhe tha: “Çfarë mungonte? Vdekja ime në fund, ndoshta? Ndoshta është xhudo ajo që më shpëtoi dhe mendimet e mia shkojnë tek gratë e tjera që nuk mund të thonë të njëjtën gjë.”

Schmitt, me mavijosje rreth syrit, dha një konferencë për shtyp ku tha se ndjente se ishte vënë në gjyq nga mediat sociale. Ai tha se Pinot ishte duke gënjyer dhe ai i mohoi të gjitha akuzat. Ai tha se kishin pasur një debat, se Pinot e kishte goditur me grusht dhe e kishte shtyrë në një derë dhe se ndërsa ai ishte përpjekur të largohej, ata ishin përplasur me një mur dhe një radiator. Ai tha se ajo e kishte bërë të binte mbi të. Avokati i tij tha se Pinot kishte “probleme të sjelljes”.

Ai tha: “Në jetën time, nuk kam goditur kurrë dikë… Nuk është e mundur që unë të kem grushtuar dikë dhe ata kanë ikur dhe unë i kam kapur – nuk është e mundur. Dhe e gjithë kjo pasi gjoja ia hodha kokën në tokë? Është një shaka… Ajo po gënjen sigurisht.”

Ai shtoi: “Ajo u hodh mbi mua dhe më kapi për jakeë. Unë u largova, ajo më shtyu te një kornizë dere. Godita kokën. U ngrita pak i trullosur. Ajo më goditi me grusht dhe ngjarja u përshkallëzua. U përplasëm me mure, një radiator, një derë.”

Pinot dhe avokati i saj më pas dhanë konferencën e tyre për shtyp ku, me mavijosje në fytyrë, ajo tregoi versionin e saj të ngjarjeve të natës dhe përshkroi se si kishte menduar se do të vdiste. “Më kapi nga flokët, më tërhoqi në tokë, dhe filloi të më shkulte flokët dhe të më përplaste kokën në tokë. Ai donte të më mbyste”, tha Pinot.

Ajo tha se mendonte me vete se duhej të gjente një mënyrë për të dalë nga apartamenti “përndryshe do të vdiste”. Ajo tha për konferencën e tij për shtyp se ai po gënjen dhe po përpiqej ta deklaronte se ajo ishte një “grua histerike”.

Pinot ka përshkruar një marrëdhënie të sjelljes kontrolluese dhe abuzimit verbal. Schmitt nuk donte që lidhja e tyre të dihej, tha ajo, dhe ai shpesh e abuzonte verbalisht, duke thënë se karriera e saj nuk do të shkonte askund dhe duke kritikuar personalitetin e saj. Pinot tha se sulmi i fundjavës filloi me Schmitt duke bërë komente nënçmuese. Ajo tha se ishte shtrirë në shtratin e saj me gishta në vesh për të mos dëgjuar dhe më pas filluan goditjet. Ajo tha se ai në raste të mëparshme kishte thyer gjëra në banesën e saj.

Avokati i saj tha se fqinjët dëgjuan britmat e Pinot për ndihmë dhe e morën atë në banesën e tyre.
Ministrja e sportit, Roxana Marăcineanu, tha se ajo mbështet Pinot, “e cila për mua është qartë viktima në atë që ka ndodhur”. Yjet francezë të xhudos, Teddy Riner dhe Clarisse Agbégnénou gjithashtu e mbështetën publikisht Pinot. Riner tha se duhet të ketë më shumë mbështetje për viktimat.

Pinot kishte edhe mbështetjen e federatës franceze të xhudos, e cila tha se ishte e tronditur nga lëndimet e saj.
Kryebashkiaku i Parisit dhe kandidatja presidenciale socialiste, Anne Hidalgo, mbështetën Pinot, siç bëri një tjetër kandidat presidencial në të majtë, Jean-Luc Mélenchon.