Shkatërrohet një plantacion marijuane në Barcelonë, arrestohen dy kultivuesit shqiptarë, si u zbuluan nga policia

57
Sigal

Policia Kombëtare në Spanjë ka shkatërruar një plantacion marijuanë në qytetin Polinya (Barcelona). Si rezultat i këtij operacioni janë arrestuar dy përgjegjësit e tij, me origjinë shqiptare, të cilët i dedikoheshin kultivimit, shpërndarjes dhe shitjes së lëndës narkotike.

Siç shpjegohet në një deklaratë, hetimi filloi marsin e kaluar, kur u konstatua ekzistenca e një plantacioni brenda një magazine industriale. Kompania e energjisë elektrike verifikoi se aktiviteti ishte lidhur me mashtrim me kompaninë publike të energjisë elektrike.

Në mesin e korrikut, agjentët kryen një hyrje në magazinë, që ndodhej në zonën industriale të atij qyteti, të dhënë nga Gjykata Hetuese Sabadell. Pas kontrollit, dy persona u arrestuan dhe sekuestruan 256 bimë me peshë totale 120 kilogramë.

Në regjistër gjendeshin makineritë për kultivim – llamba, ventilatorë, kondicionerë etj. dhe e gjithë magazina ishte kondicionuar për të vendosur sa më shumë bimë.
Dy të arrestuarit po hetohen si autorë të dyshuar të trafikut të drogës dhe mashtrimit me energjinë elektrike.

Shkatërrohet një plantacion marijuane në Barcelonë,